Powiat Wągrowiecki

Menu

Treść

  • Klasztor pocysterski w Wągrowcu
  • Klasztor pocysterski w Wągrowcu
  • Klasztor pocysterski w Wągrowcu
  • Klasztor pocysterski w Wągrowcu, wirydarz
  • Klasztor pocysterski w Wągrowcu
  • Klasztor pocysterski w Wągrowcu

Klasztor pocysterski

Wągrowiecki klasztor pocysterski – kościół klasztorny pod wezwaniem  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, współcześnie pełni rolę świątyni parafialnej parafii WNMP w Wągrowcu, natomiast dawne zabudowania klasztorne wykorzystywane są przez parafię oraz wągrowieckie Muzeum Regionalne.

W latach od ok. 1392 do 1835/36 r. klasztor należał do zakonu cystersów. Pierwotny obiekt, którego budowę rozpoczęto pod koniec XIV w. został niemal całkowicie zniszczony przez pożar w 1747 r. Odbudowę ukończono prawdopodobnie po 1799 r. W wyniku pożaru zabudowania uległy zniszczeniu w 1945 r. Obiekt odrestaurowany został w okresie powojennym. Szczególnie cenna jest późnogotycka rzeźba z początku XVI w. przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem. Natomiast bogato zdobiony ołtarz soborowy, tron papieski oraz lektorium znajdujące się w kościele wykorzystane były podczas uroczystości milenijnych i wizyty Ojca Świętego w Gnieźnie w 1997 r. W klasztorze można także zwiedzić podziemia kościoła pocysterskiego, w których dokonywano pochówku zakonników. Wewnątrz zabudowań klasztornych znajduje się otoczony krużgankami wirydarz, a w jego centrum studnia o głębokości 25m.

.

następna strona »

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Stopka

Projekt i wykonanie: extranet

Licencja: CC BY 3.0

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.