Brońmy się wspólnie przed ASF

Dnia 28 listopada br. Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc razem z wójtem gminy Wągrowiec Przemysławem Majchrzakiem oraz Powiatowym Lekarzem Weterynarii Elżbietą Misiek w Łeknie zorganizowali spotkanie z rolnikami na temat afrykańskiego pomoru świń (groźnej choroby świń i dzików).

Afrykański pomór świń (z ang. w skrócie ASF) jest chorobą śmiertelną i nieuleczalną – nie ma na nią żadnej szczepionki. Jedyną metodą jej zwalczania są metody administracyjne, a więc likwidacja zarażonych dzików i świń. Prewencyjnie wybija się wszystkie dziki i świnie na określonym terenie, gdzie chorobę stwierdzono. Ludzie na nią nie chorują, jednak są jej nosicielami, nosicielami są również zwierzęta. Zarazki ASF przebywają w zarażonym mięsie świń i dzików. Są niezwykle długowieczne i odporne na wszelkie zwalczanie.

Na spotkanie przybyło duże grono rolników – ok. 200. Nic w tym dziwnego. Nasz powiat jest potentatem w produkcji trzody chlewnej – trzecie miejsce pod względem ilości w województwie wielkopolskim, a nasze województwo jest wiodące pod tym względem w kraju. Powstrzymanie rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby oznacza „być albo nie być” dla prowadzonych przez nich hodowli. Domagają się zatem stanowczych i skutecznych działań ze strony rządu i pozostałej administracji, jak i wszelkich innych podmiotów, które mogą pomóc, w szczególności kół łowieckich - myśliwych. Przede wszystkim radykalnego zmniejszenia populacji dzików w naszym województwie, jako że chorobę wśród tych zwierząt stwierdzono już w powiatach graniczących z województwem lubuskim, gdzie występuje w dużym natężeniu. Rolnicy poparli też pozostałe postulaty wypracowane na Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, działającej przy Staroście Wągrowieckim, które zostały odczytane przez pana Starostę (postulaty znajdują się w poniżej).

Trzeba dodać, że ASF w konsekwencji może oznaczać padnięcie wszystkich dzików oraz świń i olbrzymie straty dla gospodarki narodowej, a więc dla nas wszystkich. Wszyscy możemy też być nosicielami wirusa ASF, wszyscy zatem musimy przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa. Warto dodać, że w krajach, w których skutecznie powstrzymuje się rozprzestrzenianie się tej choroby: Czechach, Belgii oraz Niemczech, jedyną skuteczną metodą, oprócz stosowania bioasekuracji na fermach świń oczywiście, jest ogradzanie obszarów, na których stwierdzono chorobę wśród dzików i wybijanie na tym terenie całego pogłowia. Niestety, na razie nie ma innej skutecznej metody. Trzeba też zaznaczyć, że rolnik, który nie będzie stosował zasad bioasekuracji, nie otrzyma stosownego odszkodowania za zlikwidowane stado, ponadto zostanie ukarany mandatem. Walka z tą niebezpieczną chorobą wymaga stosowania radykalnych środków. Gdyby takie zastosowano na „ścianie wschodniej” w momencie pojawienia się tej choroby w naszym kraju, już dawno nie mielibyśmy z nią kłopotu, również teraz u siebie - w Wielkopolsce.

Więcej informacji w załączonych filmach instruktażowych.

 

Postulaty uczestników posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

w dniu 27.11.2019 r. Postulaty te znalazły również poparcie na zebraniu rolników w miejscowości Łekno 28.11.2019 r., w którym brało udział ok. 200 rolników z terenu powiatu wągrowieckiego

 

  1. Depopulacja dzików na terenie województwa wielkopolskiego (w obszarach występowania choroby całkowita likwidacja pogłowia).
  2. Przeznaczenie środków z Funduszu Promocji Mięsa, na który łożą hodowcy trzody chlewnej przy sprzedaży i skierowanie ich, przynajmniej częściowo, na finansowanie odstrzału dzików przez koła łowieckie.
  3. Obciążenie w całości kosztami utylizacji padłych dzików Skarbu Państwa, a nie rolników, na których terenach dziki te zostały znalezione.
  4. Wprowadzenie bezwzględnego zakazu dla wszystkich wchodzenia do lasu na terenie województwa (za wyjątkiem upoważnionych do tego służb).
  5. Rolnicy powinni współpracować z myśliwymi podczas polowania na dziki – wskazywanie miejsc przebywania dzików.
  6. Powinniśmy wzorować się w zwalczaniu ASF na Belgii, Czechach oraz Niemczech, gdzie skutecznie walczy się z chorobą.
  7. Uczestnicy spotkania oczekują skutecznych rozwiązań i działań ze strony rządu. Brak jest bowiem koordynacji oraz stanowczości ze strony państwa. Pozostawianie kluczowych spraw do rozwiązania samym bezpośrednio zainteresowanym oraz samorządom to zbyt mało. Na terenie całego państwa muszą być zastosowane radykalne, ujednolicone, czasami drastyczne, działania, które skutecznie zlikwidują ASF. Inaczej będzie to tylko wojna na dole, na wąskich odcinkach, bez naczelnego dowództwa, którą być może przegramy – oby nie. A będzie to katastrofa dla całego państwa, a nie tylko dla określonych województw i powiatów czy regionów.

 

Wszyscy uczestnicy spotkania oczekują stanowczych działań ze strony rządu w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń, jednocześnie deklarują ze swej strony wszelką pomoc i wypełnianie określonych obowiązków w tym zakresie. Lepiej żebyśmy byli, jako Polacy – a szczególnie Wielkopolanie, mądrzy przed szkodą niż po szkodzie.

Zaproszenie na komisję wraz z programem i listą zaproszonych gości – w załączeniu.

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88