KGW w Kobylcu walczy w konkursie „Polska od kuchni”

Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylcu zgłosiło się do konkursu „Polska od kuchni”. W trzech kategoriach przeszło do etapu wojewódzkiego. I tutaj Koło może albo zdać się na jury, albo zagwarantować sobie wejście do warszawskiego - ogólnopolskiego finału poprzez wygraną w głosowaniu sms. Pomożemy naszym zawalczyć o finał?

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni” to wyjątkowe wydarzenie przygotowane z myślą o szerzeniu dziedzictwa kulinarnego, promowaniu zdrowego stylu życia, edukacji ekologicznej oraz pielęgnacji polskiej kultury i tradycji.

Wielki Finał odbędzie 25 września 2021r. się na PGE Narodowym.

 

Dodatkowo można głosować na kandydatki do tytułu Miss Wdzięku Województwa Wielkopolskiego, w kategorii wiekowej 45+.  

https://www.festiwalpolskaodkuchni.pl/index.php?page=6097&woj=Wielkopolskie

Koło bierze także udział w konkursie artystycznym. Więcej na: https://www.festiwalpolskaodkuchni.pl/index.php?page=6094&woj=Wielkopolskie

https://www.festiwalpolskaodkuchni.pl/index.php?page=6095&woj=Wielkopolskie

Na Koło, jego historię i osiągnięcia można głosować również bezpłatnie za pośrednictwem FB, oddając  pod poniższym linkiem. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4511065882309349&id=517557901660187

Czasu zostało niewiele. Głosować można do jutra, do godziny 13.00.

 

Historia Koła:

KGW W Kobylcu zostało zarejestrowane w ARiMR jako pierwsze w powiecie wągrowieckim, rozpoczęło swoją działalność 11.12.2018r.

Koło pragnie propagować region pałucki, niewielki i niestety mało rozpoznawalny w Polsce oraz jego szeroko pojętą kulturę etnograficzną. W związku z tym działania Koła skupiają się głównie na działalności na rzecz rozwoju, kultury i kultywowania tradycji. W 2019 r. na I Kongres Kół Gospodyń Wiejskich w Trzciance, na konkurs pn. „Słodkie smaki regionów” dziewczyny pojechały z tradycyjnym ciastem pałuckim i zajęły tam II miejsce. Również w konkursie na „Produkt Lokalny LGR 7 Ryb” - II edycja, w Skokach, uczestniczyły z dwoma potrawami pałuckimi i otrzymały dyplom za udział oraz nagrodę rzeczową. Także w 2019r. Pan Piotr Marciniuk, jako członek i przedstawiciel KGW w Konkursie Twórczości Artystycznej podczas IX Ogólnopolskiego Zjazdu Kół i innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu Starym, zdobył III miejsce za zgłoszone do konkursu rzeźby pałuckie. 2019 to również rok, w którym kobyleckie koło jako jedyne z powiatu wągrowieckiego brało udział w 25-leciu ARiMR w Poznaniu, wystawiając tam stoisko z żywnością regionalną oraz biorąc udział w uroczystościach. Przedstawiciele koła wraz z przedstawicielami innych kół, jako reprezentacja KGW Gminy Wągrowiec, gościnnie wzięli udział w konkursie wielkanocnych stołów w Polance Wielkiej, partnerskiej gminie Gminy Wągrowiec. Na stole zaprezentowane zostały regionalne potrawy i ozdoby, charakterystyczne dla Wielkopolski i Pałuk. W 2020r. koło, przy współpracy z Gminą Wągrowiec zrealizowało swoje pierwsze zadanie publiczne z zakresu działania na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, pn. „Warsztaty wikliniarskie. Kobylec 2020. Wiklina wczoraj i dziś.”

W tym roku planują realizację kolejnego zadania publicznego z tego zakresu, pn. „Reaktywacja kultury ludowej Pałuk.”  

W 2020r. podczas III Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” KGW w Kobylcu zostało odznaczone w Bralinie k. Kępna „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości” przez Premiera Mateusza Morawieckiego m.in. za pielęgnowanie tradycji oraz przekazywanie ich przyszłym pokoleniom.

„Koło cały czas działa na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Oderwanie miejsca pracy i nauki od miejsca zamieszkania oraz wychodzenie kontaktów społecznych poza lokalną społeczność utrudnia nawiązanie bezpośredniego kontaktu z sąsiadami i wpływa na mniejsze zaangażowanie w życie społeczne. Dlatego ważne jest, by podejmować działania służące nawiązywaniu i podtrzymywaniu więzi. Nasze koło takie działania podejmuje bezustannie, nawet w okresie pandemii, gdzie działanie ograniczają nie tylko obostrzenia sanitarne czy zamknięcie świetlicy wiejskiej, ale także strach i izolowanie się mieszkańców. Dzięki wspomnianym już warsztatom wikliniarskim osiągnięto cel, jakim było propagowanie kultury i tradycji w postaci plecionkarstwa i wikliniarstwa wśród lokalnej społeczności. Jednocześnie udało się zintegrować mieszkańców i wspólnie spędzić czas. W ubiegłym roku udało się nam zaplanować i przeprowadzić także inne zadanie publiczne współfinansowane przez Gminę Wągrowiec – z zakresu działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia, pn. „ Żyj zdrowo na dyniowo. Kobylec 2020”. Tutaj również udało nam się zgromadzić na kilka godzin mieszkańców, by wspólnie spędzić czas przy degustacji pysznych, zdrowych potraw i dowiedzieć się przy okazji jak zdrowo komponować posiłki wykorzystując warzywa. W tym roku mamy już podpisaną umowę z Gminą Wągrowiec na realizację zadania publicznego również na rzecz ochrony i promocji zdrowia „Ćwiczenia ruchowe dla osób 50+” . Tym razem będzie to cykl 24-ech godzinnych spotkań - działania profilaktyczne i usprawniające mające na celu poprawę stanu fizycznego i psychicznego seniorów” – opowiada Beata Marciniuk, sołtys Kobylca.

Przed wybuchem pandemii, która bardzo ograniczyła działania, KGW w Kobylcu wykorzystywało każdą okazję do wspólnej integracji. Uczestniczyło w jarmarkach gminnych, dożynkach, imprezach i konkursach lokalnych, a przygotowania do nich idealnie służyły szeroko pojętej integracji i wzmacnianiu tożsamości lokalnej.

We wsi obchodzony jest Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Noc Kupały – wszystko po to, by zwiększyć aktywność społeczną i obywatelską mieszkańców. Pokazać, że są ważni i mogą współtworzyć naszą lokalną historię.

Udało się zarówno w ubiegłym, jak i w tym roku kultywować tradycję wykonywania palm wielkanocnych, które stanęły w kościele parafialnym i w kaplicy.

Jak większość KGW, koło brało udział we wsparciu producentów chryzantem, odbierając kwiaty i przyozdabiając przestrzeń publiczną na terenie Kobylca.

Zarząd Koła chętnie wspiera i pomaga innym KGW z terenu gminy, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomaga przezwyciężać przeszkody czy rozwiązywać problemy związane z funkcjonowaniem kół. Na większą uwagę zasługuje troska członków o swoich starszych, samotnych i często schorowanych sąsiadów, sprawdzanie czy czegoś nie potrzebują i udzielanie pomocy – często przy współpracy z GOPS.

 

  • KGW w Kobylcu walczy w konkursie „Polska od kuchni”. Na zdjęciu członkowie Koła

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88