Powiat Wągrowiecki pozyskał środki na realizację działań informacyjno-edukacyjnych z zakresu edukacji zdrowotnej
Powiat Wągrowiecki kolejny raz pozyskał środki na realizację zadania dotyczącego prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych z zakresu edukacji zdrowotnej, mających na celu zwiększenie świadomości na temat czynników ryzyka zdrowotnego, w tym uzależnień oraz kształtowanie prozdrowotnych postaw i zachowań”.
Powiat pozyskał środki w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałania Narkomanii dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2022-2026, – program: „Jestem świadomy – mówię NIE 2026”. Kwota otrzymanej dotacji 106.600,00 zł. W środę 27 maja 2026 roku z ramienia powiatu umowę podpisali Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc i Wicestarosta Jerzy Springer, przy kontrasygnacie Skarbnik Powiatu Ewy Szczepaniak.
Działania zaplanowane w ramach programu obejmować będą:
- zorganizowanie warsztatów z dietetykiem pn. „Zdrowe odżywianie u podstaw”,
- przeprowadzenie konkursu pn. „Duży problem - małych ludzi” adresowanego do dzieci i młodzieży Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej w Gołańczy mającego na celu popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat racjonalnego odżywiania się i kształtowania postawy świadomego konsumenta,
- przeprowadzenie zajęć o charakterze sportowym, turystycznym i rekreacyjnym adresowanym do dzieci i młodzieży Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej w Gołańczy, kształtujące świadomość zdrowotną i motywację do dbania o zdrowie,
- zorganizowanie imprezy plenerowej z okazji Dnia Dziecka pn. „Aktywni sportowo-zdrowi i bezpieczni w przyszłości” mającego na celu profilaktykę otyłości i nadwagi.
W ramach działań z zakresu Promocji Zdrowia i Ograniczenia Następstw Uzależnień zorganizowano szkolenia dla 25 nauczycieli Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej w Gołańczy pn. „To dobry moment - wsparcie i podejście nauczyciela w uzależnieniach dzieci, jak rozmawiać z rodzicem?”. Przeprowadzony zostanie konkurs wiedzy o uzależnieniach wraz z aktywnymi warsztatami dla uczestników, konkurs na prezentację - „Slang uzależnień”, oraz konkurs profilaktyczny o uzależnieniach - „Wchodzę czy wychodzę!” adresowanych do dzieci i młodzieży Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej w Gołańczy. Odbędą się również zajęcia wędkarskie, plastyczne i z psychologiem.
