• Profilaktyka grypy - ulotka

Profilaktyka grypy

Grypa to ostra choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową (kichanie, kaszel) oraz bliski kontakt. Najczęstszymi objawami są: gorączka, dreszcze, kaszel, ból gardła, ból głowy, ból mięśni, zmęczenie.

Grypa trwa zwykle kilka dni, a chorzy zazwyczaj dość szybko wracają do zdrowia. Jednak dla osób z problemami zdrowotnymi takimi jak: choroby płuc, choroby serca, cukrzyca, przewlekłe choroby nerek, wątroby, otyłość itp. grypa może okazać się bardzo groźna, a czasami nawet śmiertelna.

Grypa jest chorobą, której można skutecznie zapobiec wykonując sezonowe szczepienia ochronne. Szczególnie ważne jest to dla osób w starszym wieku, z chorobami przewlekłymi, pracowników ochrony zdrowia, a także kobiet w ciąży.

W profilaktyce ważne jest także właściwe ubieranie się odpowiednio do temperatury zewnętrznej (niewychładzanie organizmu, ale także nieprzegrzewanie), unikanie kontaktu z osobami z objawami choroby, unikanie dużych skupisk ludzkich. Istotne jest częste mycie rąk, właściwe zasłanianie twarzy w czasie kichania, kaszlenia (można stosować maseczki ochronne). W przypadku wystąpienia objawów choroby należy pozostać w domu (nie rozsiewać wirusa).

- Najwięcej zachorowań na grypę notuje się od wczesnej jesieni do późnej wiosny. W tym roku od początku września na terenie naszego powiatu obserwujemy nieznaczny wzrost zachorowań z objawami grypy i innych chorób grypopodobnych. Dlatego apeluję by nie bagatelizować grypy i szczepić się - podkreśla Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu Paweł Gilewski.

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88