Powiat Wągrowiecki

Menu

Treść

Auschwitz oczami Augusta Kowalczyka - niecodzienna lekcja historii w ZS nr 1

W czwartek 8 lutego w Zespole Szkół nr 1 miała miejsce niecodzienna lekcja historii. Na zaproszenie Starosty Tomasza Kranca ponad 120 uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat Wągrowiecki mogło uczestniczyć w spotkaniu z Ireneuszem Antkowiakiem, który zaprezentował życiorys aktora i reżysera Augusta Kowalczyka, więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Podczas spotkania zaprezentowany został film, w którym osobiście August Kowalczyk opowiada o codziennej pracy w obozie, pomocy osób będących na wolności oraz o ucieczce z Auschwitz.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Starosty Tomasza Kranca, który reagując na doniesienia medialne o celebrowaniu przez grupę ludzi urodzin Adolfa Hitlera postanowił przybliżyć młodzieży szkół średnich wydarzenia drugiej wojny światowej.

- Cieszę się bardzo, że po 5 latach od śmierci Augusta Kowalczyka jego świadectwo, które głosił niestrudzenie przez 30 lat zakończone budową Pomnika Hospicjum dla Miasta Oświęcim znowu zostało przywołane. Jestem pod wrażeniem reakcji Starosty Wągrowieckiego, Pana Tomasza Kranca na wydarzenia związane z postawami faszystowskimi jakie miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim. Słowa uczą czyny pociągają, dlatego pomysł starosty polegający na przeprowadzeniu warsztatu historycznego jest godny naśladowania. Po raz kolejny życie pokazuje jak ważna jest edukacja, za którą odpowiedzialni są w dużej mierze politycy, dziennikarze, nauczyciele i rodzice. – powiedział po spotkaniu Ireneusz Antkowiak.

To jednak nie koniec

Cały film młodzież wysłuchała w ogromnym skupieniu, po zakończeniu starosta wspólnie z Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzatą Osuch podziękowali młodzieży za zainteresowanie i właściwą postawę. W podsumowaniu starosta zapowiedział, że kolejne warsztaty z tragicznych wydarzeń II wojny światowej młodzież odbędzie w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

- Zapowiedź kolejnego warsztatu w Auschwitz przez starostę jest wyrazem zrozumienia i odpowiedzialności. Jestem szczęśliwy, że poprzez to spotkanie mogłem w pewnym sensie wypełnić testament Augusta Kowalczyka, który ciągle podkreślał, że jest zobowiązany do dawania świadectwa, aby zachować pamięć o tragicznych czasach II wojny światowej. Dziękuję młodzieży za skupienie i za entuzjastyczne przyjęcie – podsumował Ireneusz Antkowiak.

August Kowalczyk (ur. 15 sierpnia 1921 w Tarnawej Górze, zm. 29 lipca 2012 w Oświęcimiu) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser.) kończył I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Po zdanej maturze planował uczyć się w seminarium, lecz wybuch wojny przerwał te plany. Kowalczyk postanowił wstąpić do armii polskiej we Francji, ale został aresztowany w czasie przekraczania terytorium Słowacji i 4 grudnia 1940 r. przetransportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Miał numer 6804, pracował przy wyładunku materiałów budowlanych, przy budowie zakładów Buna-Werke, przy rozbiórce zbombardowanej synagogi w Oświęcimiu oraz domów po wysiedlonych Polakach w Monowicach. 28 maja 1942 r. został przeniesiony za kontakty z ludnością cywilną Oświęcimia do dożywotniej kompanii karnej. Wraz z innymi więźniami 10 czerwca 1942 r. podjął próbę ucieczki po zakończeniu prac przy budowie rowu melioracyjnego. Uciekł do lasu, następnie ukrywał się w zbożu, gdzie został odnaleziony przez okoliczne kobiety, które zapewniły mu kobiece przebranie i wskazały miejsce bezpiecznego schronienia. Ukrywał się przez 7 tygodni w kryjówce na poddaszu jednego z domów w miejscowości Bojszowy. Później z fałszywymi dokumentami wyjechał na Górny Śląsk, po czym dotarł do Krakowa. Do końca wojny walczył w szeregach AK w miechowskiem.

  • Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół nr 1
  • Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół nr 1
  • Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół nr 1
  • Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół nr 1
  • Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół nr 1
  • Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół nr 1
  • Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół nr 1
  • Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół nr 1
  • Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół nr 1

« wstecz

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Stopka

Projekt i wykonanie: extranet

Licencja: CC BY 3.0

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.