Powiat Wągrowiecki

Menu

Treść

Wielkopolski Lekarz z Sercem

W piątek 9 marca w Poznaniu odbyła się uroczysta gala z udziałem Macieja Sytka, Członka Województwa Wielkopolskiego i Krzysztofa Kordela, Prezesa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, podsumowująca II edycję Konkursu "Wielkopolski Lekarz z Sercem im. Kazimierza Hołogi". Anna Tarajkowska, stomatolog z Poznania została laureatką tegorocznej edycji Konkursu „Wielkopolski Lekarz z Sercem im. dr. Kazimierza Hołogi”. Wyróżnienia otrzymali Alicja Bartkowska – Śniatkowska, Szczepan Cofta oraz Edmund Waszyński. W zaszczytnym gronie nominowanych w konkursie znalazł się również wybitny lekarz z Powiatu Wągrowieckiego, człowiek o wielkim sercu - dr Zygmunt Nieżychowski, którego kandydaturę zgłosił Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc.

Dr Zygmunt Wojciech Nieżychowski – Kierownik Ośrodka Opieki Pozaszpitalnej – Hospicjum Miłosiernego Samarytanina  w Wągrowcu

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem – (Gabriel Garcia Marquez). Te słowa możemy odnieść do relacji, jakie powinny się wytworzyć między lekarzem a pacjentem. Wzajemna nić porozumienia. Szczególny rodzaj zaufania. Intymna więź unikająca partykularnych gestów. W pracy lekarza, poza kompetencjami i stosowaniem wyszukanych środków technicznych, niezbędna jest umiejętność ofiarowania choremu autentycznej i serdecznej relacji międzyludzkiej.

Droga życiowa i zawodowa dr. Zygmunta Wojciecha Nieżychowskiego pokazuje, że przede wszystkim chodzi o powołanie. To lekarz wybitny, a jednocześnie bardzo wrażliwy na cudze nieszczęścia. Altruista, dla którego medycyna stała się pasją i sposobem wyrażania siebie. Nie zrażający się przeciwnościami losu. Optymistycznie nastawiony do ludzi i świata. Nieustannie zmotywowany do pracy. To wybitny specjalista w swoich dziedzinach, dla którego najważniejszy jest zawsze pacjent, a potem wszystko inne. Zawsze bliski człowiekowi, dostrzegający oczekiwania innych ludzi, jest znaną i szanowaną postacią, ze szczególnej troski o terminalnie chorych.

Urodził się 3 lutego 1940 r. w Wągrowcu. Pracę zawodową rozpoczął w 1964 r. w Szpitalu Powiatowym w Trzciance. Następnie pracował w Ośrodku Zdrowia w Krzyżu, Szpitalu Powiatowym w Czarnkowie. Od 1967 r. do 1978 oraz od 1980 - 1999 r. pracował w Zespole Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu. W latach 1978-1980 pracował w resorcie PKP. W okresie zatrudnienia w ZOZ w Wągrowcu w latach 1977-1978 oraz 1980 - 1993 pełnił funkcję Ordynatora Oddziału Wewnętrznego Szpitala. Od 1993-1999 r. pracował w Poradni Diabetologicznej ZOZ w Wągrowcu, a następnie jako kierownik poradni lekarsko – rehabilitacyjnej w Wielobranżowej Spółdzielni Inwalidów w Wągrowcu do 2004 r.

Od początku był zaangażowany w powstawanie i rozbudowę Hospicjum „Miłosiernego Samarytanina”. Po przejściu na emeryturę w 2004 roku poświęcił wszystkie swoje siły  i czas terminalnie chorym, podejmując w 2005 r. pracę jako kierownik Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu, gdzie pracuje do dziś. Jest człowiekiem wielkiego serca, ogromnej wiedzy medycznej, zawsze kiedy trzeba służy fachową radą, dobrym słowem, cierpliwym wysłuchaniem, bezinteresowną pomocą. Wzbudza zaufanie otwartą postawą wobec każdego człowieka. Pan dr Zygmunt Nieżychowski zawsze oddany sprawie chorych i cierpiących. Cieszy się uznaniem pacjentów i przełożonych.

Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany w tym:

 1. Złotą Honorową Odznaką „ Za Zasługi w Rozwoju Województwa Pilskiego - 1982 r.
 2. Odznaką „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia" - 1984 r.
 3. Medalem 40-Lecia Polski Ludowej – 1985 r.
 4. „Honorową Nagrodą Miasta Wągrowiec”, za działalność społecznikowską w 2001 r.
 5. Honorową odznaką za zasługi dla rozwoju województwa wielkopolskiego, za m.in. pracę na rzecz Hospicjum Miłosiernego Samarytanina – w 2004 r.
 6. Nagrodą Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć” w 2007 roku.
 7. Tytułem „Honorowy Wągrowczanin A.D. 2008”.
 8. Medalem Prymasowskim „Zasłużony dla Kościoła i Narodu” w 2014 r.
 9. Za krzewienie idei pracy organicznej Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało srebrny medal „Labor Omnia Vincit” - 2015 r.
 10. Złotym Eskulapem.
"Wielkopolski Lekarz z Sercem"

Konkurs to wspólny projekt Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiej Izby Lekarskiej ma na celu promocję działalności charytatywnej i społecznej lekarzy. Kandydatów mogli zgłaszać organy jednostek samorządu terytorialnego, przedstawiciele podmiotów leczniczych, organizacje społeczne i zawodowe oraz osoby fizyczne. W sumie nominowanych do tytułu było 17 osób. Lekarze wyróżnieni otrzymali kryształowe serca, a laureatka - statuetkę i czek charytatywny z przeznaczeniem na wybrany przez niego cel dobroczynny.

Zwycięzcą I edycji Konkursu został prof. dr hab. med. dr h.c. Jacek Łuczak – Ordynator Hospicjum Palium w Poznaniu. On także otrzymał czek charytatywny, którego zabrakło w ubiegłym roku.

Patronem akcji jest dr Kazimierz Hołoga (1913-1958), lekarz, społecznik i filantrop z Nowego Tomyśla. W drugiej połowie XX wieku realizował i wcielał w życie ideały lekarza bez reszty oddanego pacjentom. We wrześniu 2016 r. został wszczęty jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Natomiast w Nowym Tomyślu działa szkoła i szpital jego imienia.

 • Gala Konkursu "Wielkopolski Lekarz z Sercem", fot...
 • Gala Konkursu "Wielkopolski Lekarz z Sercem", fot...
 • Gala Konkursu "Wielkopolski Lekarz z Sercem", fot...
 • Gala Konkursu "Wielkopolski Lekarz z Sercem", fot...
 • Gala Konkursu "Wielkopolski Lekarz z Sercem", fot...
 • Gala Konkursu "Wielkopolski Lekarz z Sercem", fot...

« wstecz

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Stopka

Projekt i wykonanie: extranet

Licencja: CC BY 3.0

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.