IV Powiatowy Turniej Strzelectwa Sportowego

Dla upamiętnienia 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz 100. Lat Harcerstwa Ziemi Wągrowieckiej 24 stycznia 2020 r. odbył się IV Powiatowy Turniej Strzelectwa Sportowego. Organizatorem zawodów było Koło Wągrowiec Gmina Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przy współudziale Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Żelicach i Hufca ZHP w Wągrowcu. Turniej przeprowadzono pod honorowym patronatem Starosty Wągrowieckiego, Wójta Gminy Wągrowiec, Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Pile, Prezesa  Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Komendanta Hufca ZHP w Wągrowcu, Prezesa Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu i Przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żelicach, którzy ufundowali medale i puchary w poszczególnych kategoriach. Organizatorów wsparło również Biuro Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju w Poznaniu fundując nagrody dla „Najlepszych Strzelców”.

Prowadzącym strzelanie i głównym sędzią turnieju był Janusz Sieroń, a obowiązki sekretarzy zawodów pełnili Małgorzata Ślęzak i Jerzy Konwiński. W turnieju wzięło udział 46 zawodników reprezentujących 8 szkół powiatu wągrowieckiego.

Współzawodnictwo otworzyli Tomasz Kranc Starosta Wągrowiecki i Przemysław Majchrzak Wójt Gminy Wągrowiec, którzy przypomnieli zawodnikom bohaterstwo uczestników zwycięskiego powstania wielkopolskiego i jednocześnie życzyli strzelcom wspaniałej sportowej rywalizacji. Mjr. Przemysław Majewski Komendant WKU w Pile zaprosił młodzież do podjęcia trudu dalszego kształcenia i służby w Wojsku Polskim oraz trafienia samych „10”.

Zawodnicy strzelali w dwóch kategoriach wiekowych: młodzików i juniorów. Dla opiekunów reprezentacji szkół przeprowadzono konkurencję Open.

W rywalizacji uczniów szkół podstawowych bezkonkurencyjne okazały się reprezentacje dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej w Żelicach, które zdobyły odpowiednio 103 i 102 punkty zdobywając zarazem dwa I miejsca drużynowo. Drugie miejsce przypadło uczennicom Szkoły Podstawowej w Skokach z wynikiem 90 punktów, a trzecie miejsce uzyskały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Łeknie uzyskując 82 punkty. Wśród chłopców drugie miejsce – 92 punktów, zdobyli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Pawłowie Żońskim, a trzecie miejsce wystrzelali zawodnicy Szkoły Podstawowej w Łeknie z wynikiem 82 punktów.

W kategorii szkół ponadpodstawowych ciekawie zapowiadał się pojedynek uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, którzy w ubiegłym roku zajęli I miejsce. Juniorzy przystąpili do rywalizacji bardzo celnie, od samego początku walcząc o każdy strzał. Jednopunktowe różnice na tarczach oraz konieczność przeprowadzenia dwóch „rozstrzeliwań” (dogrywek) wyłoniły kolejność poszczególnych drużyn. W kategorii juniorek I miejsce obroniła reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu zdobywając 126 p. Na drugim miejscu uplasowały się uczennice Zespołu Szkół Nr 2 w Wągrowcu z wynikiem 122 p., a trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Nr 1 w Wągrowcu z rezultatem 104 p. W klasyfikacji juniorów I miejsce z wynikiem 114 p. wystrzelała reprezentacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie, drugie miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Nr 2 w Wągrowcu uzyskując 110 p., na trzecim miejscu uplasowali się przedstawiciele I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu z wynikiem 104 p.

We współzawodnictwie indywidualnym szkół podstawowych wśród dziewcząt I miejsce wystrzelała Daria Ślot z SP Żelice, na II miejscu uplasowała się Anna Sierpowska z SP Żelice, III miejsce wywalczyła Joanna Gościńska z SP Łekno. W klasyfikacji chłopców I miejsce z tytułem „Najlepszego Strzelca” przypadło Filipowi Przybyszowi z SP Żelice, II miejsce zdobył Kacper Połczyński z SP Łekno, a III miejsce zajął Eryk Sikorski z SP Żelice.

W konkurencji indywidualnej juniorek szkół ponadpodstawowych złoto i tytuł „Najlepszego Strzelca” wystrzelała Anna Sieroń z I LO, srebro zdobyła Barbara Działowska z ZSZ Nr 2, a brąz wywalczyła Izabela Rajnik z I LO. Wśród juniorów I miejsce zajął Mikołaj Pendowski z ZSZ Nr 1, drugie miejsce przypadło Emilowi Baran z MOW, a trzecie miejsce uzyskał Mikołaj Drewicz z ZSZ Nr 1.

Wiele emocji, radości i śmiechu wzbudziła konkurencja „Open”, w której wzięli udział opiekunowie reprezentacji szkół. Zwyciężyła w niej Grażyna Działowska otrzymując tytuł „Najlepszego Strzelca”, srebrny medal zdobył Janusz Sieroń ze stratą jednego punktu. Brąz w pięknym stylu wystrzelała Anastazja Nogalska-Śmigielska.

Organizatorzy IV PTSS serdecznie dziękują wszystkim fundatorom nagród, medali i pucharów. Zwycięzcom i uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok na V Powiatowy Turniej Strzelectwa Sportowego.