Powiat Wągrowiecki

Menu

Treść

„Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim

Na zaproszenie samorządu powiatowego od dzisiaj do jutra na terenie Zespołu Szkół Nr 1 przy ul. Kcyńskiej 48 w Wągrowcu zainstalowana została „Objazdowa, interaktywna wystawa Eksperymentuj!” w ramach działania „Naukobus”. To projekt „Nauka dla Ciebie”, realizowany przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W skład wystawy wchodzą eksponaty o następujących nazwach: „Dowód na twierdzenie Pitagorasa”, „Tablica Galtona”, „Szyfry”, „Łamigłówki”, „Wirujące krzesełko”, „Najszybsza zjeżdżalnia”, „Dziwne walce”, „Uwięziona piłka”, „Silny jak serce”, „Bańki mydlane”, „Stanowisko próżniowe”, „Półkule magdeburskie”, „Kula plazmowa”, „Znikające barwy”, „Częstotliwości jakie słyszymy”, „Ludzkie ciało – trójwymiarowa układanka”, „Sprawdź swoją pamięć”, „Szybkość reakcji”, „Oszukaj swój wzrok”, „Jak powstaje film?”, „Oszukaj swój słuch”.

Wystawie towarzyszy troje animatorów Centrum Nauki Kopernik, którzy objaśnią zwiedzającym działanie eksponatów i opowiedzą o zjawiskach naukowych.

Wystawa przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, będzie jednak możliwość zwiedzania wystawy przez osoby dorosłe. Dla mieszkańców będzie możliwość zwiedzenia wystawy dzisiaj w godzinach 16.00-17.00 i 17.00-18.00 oraz jutro w godzinach 8.00-9.00. Decyduje kolejność przyjścia (do 70 osób na godzinę).

Dzisiaj wystawę odwiedzili już uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Wągrowcu, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wągrowcu i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gołańczy, a odwiedzą jeszcze uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie Żońskim, Szkoły Podstawowej w Siennie i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wągrowcu.

Wystawę odwiedzili również: Poseł na Sejm RP Marta Kubiak, Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Wicestarosta Michał Piechocki, Radna Powiatu Wągrowieckiego Halina Sobota, Dyrektor ZS nr 1 w Wągrowcu Jarosław Berendt oraz Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Wągrowcu Karolina Krenz.

Sprawdź sam! Eksperymenty, nauka i dużo radości/Nauka blisko, coraz bliżej! Jedzie, jedzie Naukobus
20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu -   - w tym składzie Centrum Nauki Kopernik jedzie do małych miejscowości w całej Polsce. Udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga

Do udziału w takiej przygodzie zaprasza w tym roku warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Weźmie w niej udział ponad 160 tys. dzieci, rodziców i nauczycieli ze 160 małych miejscowości w całej Polsce.
Nauka inaczej

Jak by to było, gdyby dzieci samodzielnie eksperymentując, mogły dostrzec inną, emocjonującą twarz nauki?  Gdyby to nie były zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw i zasad, które rządzą światem? Taką właśnie możliwość daje „Naukobus”, projekt Centrum Nauki Kopernik - 20 stacji badawczych, które przyjeżdżają do szkoły wraz z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik, daje szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę. Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.
Każda wizyta trwa dwa dni, w czasie których stacje badawcze są rozstawione w szkole, a uczniowie, którym towarzyszą edukatorzy, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.

Moc dobrych doświadczeń
Samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z lekcji – siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.
Jednak wystawa jest ciekawa nie tylko dzieci, ale i dla dorosłych. To dlatego w wybranych godzinach mogą ją bezpłatnie zwiedzać wszyscy chętni.

Przez całą Polskę

Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w dzieciach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań. To dlatego Centrum Nauki Kopernik pomoże także nauczycielom rozbudzać w uczniach zainteresowanie nauką.

Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Naukobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.

 

  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim
  • „Naukobus” w Powiecie Wągrowieckim

« wstecz

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Stopka

Projekt i wykonanie: extranet

Licencja: CC BY 3.0

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.