Szachowa roszada Wągrowiec - Luneburg

Już od 2011 r. trwa partnerska współpraca młodych szachistów z powiatu wągrowieckiego i niemieckiego Luneburga. 13 lipca sześcioro młodych szachistek i szachistów wyruszyło do Niemiec. Opiekunem grupy był wapieński nauczyciel i szachista – Jacek Haja, a kierowcą i przewodnikiem był Krzysztof Stachowski. W piątek zaraz po przybyciu do siedziby niemieckiego klubu odbył się towarzyski turniej szachów błyskawicznych. Polacy po długiej podróży nie mieli wielkich szans i tylko opiekun grupy zajął drugie miejsce. Zwyciężyła rewelacyjna, wschodząca (kolejna) gwiazda luneburskich szachów – Emilia Bildat. Dla tej zawodniczki był to drugi sukces tego dnia, ponieważ wcześniej, w turnieju szachów klasycznych zajęła drugie miejsce, mając jeden z końcowych numerów startowych i zdobywając wręcz kosmiczny dla szachistów przyrost ponad 200 punktów rankingowych (w jednym turnieju). Po rozgrywkach młodzież udała się na nocleg do niemieckich rodzin. Następnego dnia, wszyscy polscy i niemieccy szachiści zagrali w najważniejszej imprezie tego pobytu – turnieju szachów szybkich, który był zwieńczeniem festiwalu szachowego odbywającego się w pierwszej połowie lipca w Luneburgu. W turnieju zagrało wielu utytułowanych zawodników – arcymistrzów i mistrzów. Zagrał również Prezydent Szachowego Związku Dolnej Saksonii, który jest wiceprezydentem Niemieckiego Związku Szachowego. Akurat los sprawił, że w siódmej rundzie zagrał partię z opiekunem polskiej grupy. Partia zakończyła się remisem, co można uznać za sukces Jacka Hai. Wyniki ostateczne nie były wielkim zaskoczeniem, ponieważ zwyciężyli faworyci. Natomiast dla młodych szachistów było to niewątpliwie ciekawe doświadczenie, które powinno zaowocować w przyszłości. 

Następnego dnia niemieccy gospodarze zafundowali polskiej ekipie wyprawę do Fusparku, czyli „parku dla stóp”. Wszyscy Polacy zastanawiali się – co to będzie? Pojechaliśmy do lasu i na początku trasy trzeba było zdjąć buty i schować do szafki. Trasę należało pokonać boso. Zaczęło się od przejścia niby zwykłym chodnikiem, po którym płynęła zimna woda. Następnie była wanna z borowiną, później przejście po korkach, później po niebieskim szkle, soli, wrzosach, torfie, itd. itp.
Korzystając z wolnego czasu uczestnicy udali się na niemal dwugodzinną wycieczkę po Luneburgu. W poniedziałek rano było jeszcze śniadanie i pożegnanie z opiekunami strony niemieckiej p. Christą Kruger i p. Lotharem Quaisserem, którzy wręczyli polskim gościom drobne upominki. Wcześniej polscy uczniowie przekazali opiekunom, u których gościli upominki przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Wągrowcu.

Wieloletnia współpraca z powiatem Luneburg nieustannie się rozwija. Spotkania szachistów, artystów, dzieci i młodzieży to już stały element corocznych wizyt zarówno w Wągrowcu, a także w Luneburgu. Cieszy, również ciągła chęć pogłębiania tych stosunków i wymiany doświadczeń w innych dziedzinach życia. 

  • 20180714_104850
  • 20180714_104928
  • 20180714_104936 (2)
  • 20180714_105006

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88