Powiat Wągrowiecki

Menu

Treść

880-lecie Łowicza z powiatowym akcentem

Podczas pielgrzymki na Podlasie pięćdziesięcioosobowa grupa mieszkańców Powiatu Wągrowieckiego uczestniczyła w obchodach 880. rocznicy powstania Łowicza.

Nasi pielgrzymi na zaproszenie ks. bp Józefa Zawitkowskiego uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w łowickiej Bazylice Katedralenej. Grupę prowadziła Anna Borczykowska, dziennikarz Głosu Wągrowieckiego. W mszy koncelebrowanej uczestniczył dziekan damasławski ks. Andrzej Stefański. W procesji z darami poniesiono miód z naszej miejscowej pasieki, zdjęcie przedstawiające panoramę Damasławka oraz album o Powiecie Wągrowieckim.

Główne uroczystości przypadły w czwartek - 7 lipca. Tego dnia minęło dokładnie 880. lat od wydania przez papieża Innocentego II bulli gnieźnieńskiej. Biskup Zawitkowski nie omieszkał wspomnieć, zwracając się również do pielgrzymów z powiatu wągrowieckiego, że to m.in. Jakub ze Żnina na Pałukach przyczynił się do zniesienia zależności metropolitalnej archidiecezji gnieźnieńskiej od arcybiskupstwa magdeburskiego, mocą wydanej 7 lipca 1136 roku przez papieża Innocentego II bulli gnieźnieńskiej. W dokumencie z tegoż roku po raz pierwszy pojawia się nazwa Łowicz występuje tam jako Loviche. "Szaleństwem jest mówić kazanie o 880-leciu Łowicza, bo tu każdy kamień owiany jest legendą" - mówił w swojej homilii ks. bp Zawitkowski. Przedstawiciele władz miasta Łowicza podziękowali pielgrzymom z naszego powiatu za udział w uroczystościach.

Zdjęcia : Anna Borczykowska

    [treść archiwalna]
  • 880-lecie Łowicza z powiatowym akcentem
      [treść archiwalna]
  • 880-lecie Łowicza z powiatowym akcentem
      [treść archiwalna]
  • 880-lecie Łowicza z powiatowym akcentem
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]

« wstecz

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Stopka

Projekt i wykonanie: extranet

Licencja: CC BY 3.0

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.