Powiat Wągrowiecki

Menu

Treść

Powiat Wągrowiecki - poznaj bogactwo jego walorów

Powiat wągrowiecki leży w pn. - wsch. części Wielkopolski, w większości w historycznym i etnograficznym regionie zwanym Pałuki. Rzeźba terenu powiatu została ukształtowana przez cofający się lodowiec. Dużym atutem powiatu wągrowieckiego jest przyjazne środowisko, piękno przyrody i malowniczość krajobrazów. Występująca tu bardzo duża ilość jezior stwarza wymarzone warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych, takich jak: żeglarstwo, kajakarstwo, pływanie skuterami i motorówkami, a także windsurfing. Jeziora obfitują, ku uciesze wędkarzy, w węgorze, płocie, szczupaki, leszcze i liny. Większość jezior rynnowych powiatu położona jest wśród lasów w pięknej okolicy co sprawia, że ścieżki piesze i dobrze oznakowane szlaki rowerowe są bardzo chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców powiatu jak również przez turystów. Lasy zajmują 19.622 ha, co stanowi 18,89% całej powierzchni powiatu.

Na terenie powiatu wągrowieckiego, zaledwie parę kilometrów od Wągrowca, położony jest rezerwat "Dębina". Jest to kompleks leśny o powierzchni 30,39ha z blisko 300 - letnimi dębami, z których najokazalszy został uznany za pomnik przyrody - dąb im. Wojciecha Korfantego o obwodzie pnia 390cm. Oprócz dębów rosną tam m.in. graby, wiązy szypułkowe, lipy drobnolistne, buki, jawory, a w runie leśnym chroniony gatunek: wawrzynek wilczełyko, oraz stosunkowo rzadko występujące w Wielkopolsce: kokorycz pusta, perłówka jednokwiatowa.

Na terenie powiatu można spotkać Bociana czarnego, objętego ścisłą ochroną gatunkową.

Jeziora koło Wągrowca stanowią obszary ważne w okresie gniazdowania oraz migracji dla licznych gatunków ptaków. Jezioro Bracholińskie stanowi w regionie ważne lęgowisko gęgawy i błotniaka stawowego.

Jezioro Kaliszańskie położone na północny-zachód od Wągrowca stanowi obszar NATURA 2000, na którym między innymi występuje bardzo liczna populacja ramienicy grzywiastej- gatunek bardzo rzadko notowany w Polsce.

Przez powiat wągrowiecki przepływają cztery rzeki: Wełna, Nielba, Struga Gołaniecka i Mała Wełna. Dwie z nich, Nielba i Wełna, krzyżują się tworząc unikalne zjawisko hydrograficzne.

 

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Stopka

Projekt i wykonanie: extranet

Licencja: CC BY 3.0

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.