Powiat Wągrowiecki

Menu

Treść

  • -

Z odblaskiem bezpiecznie dotrzesz do celu

Pieszy w nocy może zauważyć reflektory samochodu już z bardzo dużej odległości. Kierowca natomiast może dostrzec pieszego dopiero, gdy światła jego samochodu odbiją się od jego ubrania i ciała. Możliwe jest to w odległości 20 - 30 metrów od pieszego. Gdy kierowca jedzie z prędkością większą niż 50 km/h, odległość ta będzie za mała by wykonać jakikolwiek manewr. Elementy odblaskowe, które ma na sobie rowerzysta lub pieszy pozwalają dostrzec go już z odległości 130 -150m.

Gdy oko człowieka napotka światło, jego źrenica zwęża się. Kiedy światło nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu zanikną, źrenice kierowcy jeszcze przez jakiś czas pozostają zwężone. Kierowca jedzie jakby z zamkniętymi oczami. Jeśli wtedy trafi na pieszego lub rowerzystę bez żadnych jasnych elementów, nie ma szans zauważyć go.

Dlaczego odblaski są nam potrzebne:

- aby ominąć przeszkodę kierowca potrzebuje kilku sekund na zauważenie jej i zareagowanie. Odblaski umożliwiają wcześniejsze jej dostrzeżenie i szybsze rozpoczęcie hamowania.

- nie zawsze pieszy lub rowerzysta jest widoczny dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu nawet, kiedy oślepiają go światła tego pojazdu.

- jadący z naprzeciwka kierowcy oślepiają się nawzajem. Widzą jedynie plamy i światła oraz słabo linie na jezdni. Mogą nie dostrzec czarnych sylwetek na drodze.

- im niżej umieszczony jest element odblaskowy tym szybciej odbije się od niego światło i zostanie zauważone przez kierowcę.

- Światła mijania (tzw. krótkie) powodują powstanie refleksów od odblasków z odległości 130 -150m, a światła drogowe (tzw. długie) już z odległości kilometra. Tym samym prowadzący pojazd ma większa możliwość ominięcia pieszego lub rowerzysty.

- światła krótkie oświetlają drogę tylko na odległość 40 - 50 m. pieszego ubranego na czarno kierowca może zauważyć dopiero góra 20 – 30 m przed samochodem. Jeśli będzie on jechał z prędkością 100km/h, wówczas ten dystans pokona w sekundę – nie zdąży on nawet zacząć hamować.

 

następna strona »

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Stopka

Projekt i wykonanie: extranet

Licencja: CC BY 3.0

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.