Andrzej Wieczorek z Honorową Nagrodą Kulturalną

Członek Zarządu Powiatu Wągrowieckiego, zasłużony pedagog, nauczyciel historii, autor książek, w poniedziałek, 24 sierpnia odebrał doroczną Honorową Nagrodę Kulturalną, przyznaną przez Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu za zasługi dla regionu, w szczególności za publikacje związane z regionem, a dotyczącym Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu wągrowieckiego. W imieniu Zarządu Towarzystwa, „Pałuckiego Koziołka” wręczyła laureatowi prezes Towarzystwa, pani Kinga Babicz.

W spotkaniu udział wziął Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt oraz Wójt Gminy Wągrowiec, Przemysław Majchrzak, którzy pośpieszyli do laureata z gratulacjami.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej przyznaje doroczną Honorową Nagrodę Kulturalną od 1995 roku za całokształt działalności, wyjątkowo za jednorazowe osiągnięcie, w dziedzinie: twórczości kulturalnej, kultywowania tradycji regionalnych, publikacji związanych z regionem, wyróżniającej się działalności organizacyjnej w zakresie kultury.

*Andrzej Wieczorek to absolwent Wydziału Historii UAM  w Poznaniu. Przez 43 lata pracował jako nauczyciel i administrator oświaty. Początkowo w Pawłowie Żońskim, a później w Gołańczy (34 lata). W okresie pracy zawodowej ekspert MEN w zakresie historii. Wychowawca blisko 200 laureatów i finalistów różnych konkursów historycznych. Wychowawca wielu medalistów różnych dyscyplin sportowych. Pomysłodawca i opiekun wielokrotnie nagradzanej w różnych konkursach szkolnej gazetki historycznej „Piaścik”. Organizator i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego. Jeden z inicjatorów budowy sal gimnastycznych przy gołanieckich szkołach i boiska sportowego przy Szkole Podstawowej. Radny Powiatu Wągrowieckiego I, II, III, V i VI kadencji. Obecnie jest członkiem Zarządu Powiatu Wągrowieckiego.

Doprowadził do reaktywacji Rady Powiatowej LZS w Wągrowcu i Rady Miejsko-Gminnej LZS w Gołańczy.

Inicjator i współorganizator festynów archeologicznych „Na Zbylutowym Grodzie” w latach 2001-2007 w Łeknie.

Członek kilku stowarzyszeń; współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Gołanieckiej, członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Wągrowcu w poprzedniej kadencji. Członek Rady Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Współzałożyciel i prezes od 2004 roku Wągrowieckiego Stowarzyszenia Szlaku Cysterskiego. Członek Krajowej Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce. Uczestnik wielu konferencji i spotkań przedstawicieli miast i gmin związanych ze szlakiem cysterskim w Polsce. Pomysłodawca promocji całego szlaku przez Pocztę Polską poprzez wydawanie serii kart pocztowych promujących poszczególne obiekty cysterskie w Polsce.

Autor kilkunastu opracowań dotyczących powstania wielkopolskiego 1918/19 na ziemi gołanieckiej i w powiecie wągrowieckim. Autor książek. Współautor monografii miasta, autor wielu artykułów na tematy oświatowe, historyczne i turystyczne publikowanych w wydawnictwach o zasięgu krajowym, wojewódzkim i powiatowym. Uczestnik wielu spotkań z młodzieżą i mieszkańcami miejscowości związanych z powstaniem wlkp. w gminie Gołańcz, w Wągrowcu i w Poznaniu.

Za pracę zawodową i działalność społeczną wielokrotnie odznaczany i wyróżniany m.in.:

Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką ZNP, Złotą odznaką honorową „Za zasługi w rozwoju woj. pilskiego”, Srebrną odznaką honorową „Za zasługi w rozwoju woj. pilskiego”, Odznaką honorową „Za zasługi dla woj. wielkopolskiego”, Brązową odznaką „Zasłużony działacz kultury fizycznej”, Odznaką „Za zasługi w rozwoju LZS woj. wielkopolskiego”, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej Pierwszego Stopnia, Nagrodami Kuratora Oświaty i Wychowania i wielokrotnie nagrodami Dyrektora szkoły.

W 2004 r. otrzymał od Wojewody Wielkopolskiego wyróżnienie „W uznaniu zasług na wspólnej drodze do zjednoczonej Europy”. W 2005 roku wyróżniony przez władze miasta tytułem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Gołańcz”, a w 2010 r. Medalem Karola Libelta.

W 2013 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Gołanieckiej przyznało mu „Honorową Nagrodą Kulturalną”. W 2015 r. wyróżniony „Nagrodą Herbu Powiatu Wągrowieckiego”. W 2015 r. wyróżniony przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu nagrodą „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”. Laureat Nagrody Powiatu „Złota Pieczęć”.

Członek Powiatowego Komitetu Honorowego powołanego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1918-1919, Przewodniczący Rady Programowej tego komitetu oraz członek Komitetu Honorowego obchodów obu wydarzeń w Mieście i Gminie Gołańcz.

Pomysłodawca i współorganizator wielu projektów, które mają upamiętnić bohaterów sprzed 100 lat. Autor wydanego w roku 2019 albumu pt. „W hołdzie powstańcom wielkopolskim 1918-1919 roku powiatu wągrowieckiego”.

  • Andrzej Wieczorek z Honorową Nagrodą Kulturalną
  • Andrzej Wieczorek z Honorową Nagrodą Kulturalną
  • DSC_0039
  • DSC_0042
  • DSC_0044
  • DSC_0045
  • DSC_0049
  • DSC_0052
  • DSC_0054
  • DSC_0063
  • DSC_0066
  • DSC_0067
  • DSC_0069
  • DSC_0071
  • DSC_0058

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88