Idea regionalizmu powraca w nowej odsłonie

W poniedziałek 14 lipca 2025 r. Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc spotkał się z prof. dr. hab. Ryszardem Kowalczykiem - kierownikiem Zakładu Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Franciszkiem Szklennikiem - pełnomocnikiem w powiecie wągrowieckiego z ramienia Wojewódzkiego Sztabu Organizacyjnego Kongresu Regionalizmu Polskiego 2026.

Prof. Ryszard Kowalczyk, który jest inicjatorem i głównym koordynatorem kongresu, poinformował starostę Tomasza Kranca, że główną przesłanką organizacji Kongresu Regionalizmu Polskiego w 2026 roku jest uczczenie 100. rocznicy przyjęcia „Programu Regionalizmu Polskiego” w 1926 roku przez Radę Naukową Sekcji Powszechnych Uniwersytetów Regionalnych Związku Nauczycielstwa Szkół Powszechnych. Jest to wyraz szczególnego uznania i hołdu dla jego twórców. 

Celem organizacji Kongresu Regionalizmu Polskiego w 2026 roku jest, w nawiązaniu do powyższego dokumentu, opracowanie „Programu Regionalizmu Polskiego 2026” w dyskusji ogólnokrajowej poprzez organizację powiatowych i wojewódzkich Sejmików Regionalnych i przyjęcie ostatecznej jego wersji na zakończenie obrad drugiego dnia Kongresu w Poznaniu. 

Główny Komitet Organizacyjny Kongresu Regionalizmu Polskiego 2026 tworzą przedstawiciele reprezentujący cztery filary regionalizmu polskiego o charakterze:

1) społeczno-kulturowym (kulturalnym), 

2) gospodarczo-samorządowo-obywatelskim, 

3) społeczno-naukowym,

4) geograficzno-krajoznawczym (turystyczno-krajoznawczym), a mianowicie: prof. Jerzy Babiak (Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne w Poznaniu), prof. Filip Kaczmarek  (Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Poznaniu), Paweł Mordal (Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK w Poznaniu), prof. Tadeusz Wallas (Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu), a także inicjator i główny koordynator Kongresu prof. Ryszard Kowalczyk oraz współkoordynator – prof. Waldemar Sługocki. 

Kongres Regionalizmu Polskiego 2026 poprzedzony zostanie jednodniowymi Sejmikami w powiatach i Sejmikiem Regionalnym w województwach. Ich zadaniem będzie także wybór delegatów na Kongres. W myśleniu inicjatorów Kongresu jest dążenie do powstawania np. w powiatach swoistych centrów integrowania mieszkańców oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego i samorządu terytorialnego wokół identyfikacji zasadniczych wyzwań, jakie stoją przed poszczególnymi wspólnotami lokalnymi i regionalnymi oraz zaproponowanie sposobów ich rozwiązywania, które mają na uwadze zwiększenie zarówno aktywności społecznej i zaangażowania mieszkańców w sprawy publiczne, jak i sprawczości społeczeństwa obywatelskiego.

Środowisko naukowe postuluje również gotowość do prowadzenia badań, które mają dawać odpowiedzi na rozpoznane w środowisku lokalnym problemy. Badania te powinny być finansowane z zdecentralizowanych środków będących w dyspozycji gmin i np. związków gminnych.

Starosta Tomasz Kranc wyraził zainteresowanie ideą sejmiku i kongresu, poinformował swojego gościa o ludziach i wydarzeniach mających znaczenie dla rozumienia i budowania regionalizmu. Uzgodniono, że samorząd powiatowy będzie czynnie zaangażowany w przygotowania do odbycia sejmiku na szczeblu powiatu wągrowieckiego. W tej kwestii zarząd powiatu będzie współpracował z władzami wszystkich gmin.

  • Idea regionalizmu powraca w nowej odsłonie
  • Idea regionalizmu powraca w nowej odsłonie
[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88