II Wielkopolskie Seminarium Naukowo-Szkoleniowe „Laserobaria w teorii i praktyce leczniczej”

W piątek 21 marca 2025 r. w siedzibie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu odbył się II Wielkopolskie Seminarium Naukowo-Szkoleniowe „Laserobaria w teorii i praktyce leczniczej”.
 
Wydarzenie adresowane do profesjonalistów ochrony zdrowia, zainteresowanych wdrażaniem do praktyki leczniczej innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z obszaru medycyny fizykalnej oraz do przedstawicieli administracji samorządowej, otworzył Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc.
 
Seminarium w części pierwszej poświęcone zostało zagadnieniom klinicznym leczenia ran przewlekłych oraz problematyce tworzenia i realizowania programów lokalnej polityki zdrowotnej. W tej części wystąpili: prof. zw. dr hab. n. med. Zbigniew Rybak - specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii, dr hab. n. med. Marek Kucharzewski - specjalista chirurgii ogólnej, prof. zw. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń - specjalista chorób wewnętrznych, kardiologii, hipertensjologii, angiologii oraz balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, prof. dr n. med. Olesia Hulchii, dr n. med. Tomasz Łyczkowski - specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz Kinga Kluczyńska - kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Wągrowcu. Panel dyskusyjny poprowadził dyrektor wągrowieckiego ZOZ dr Przemysław Bury.
 
W części drugiej Seminarium - podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym - odbyły się warsztaty na temat stosowania zestawu do laserobarii oraz spotkanie z jednym z pacjentów, który opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach leczenia rany z wykorzystaniem tej metody. Ponadto zademonstrowany został zestaw do laserobarii.
 
Organizatorzy Seminarium: Starostwo Powiatowe w Wągrowcu oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu.

Laserobaria to nowoczesna forma leczenia z obszaru medycyny fizykalnej, wykorzystująca synergiczne oddziaływanie na chore tkanki czterech czynników: tlenu o miejscowo podwyższonym ciśnieniu, ozonu, promieniowania podczerwonego i UV oraz indukcyjnego pola magnetycznego. W efekcie następuje wzmocnienie procesów naprawczych w tkankach, poprzez pobudzenie procesu angiogenezy, powstrzymanie procesów zapalnych oraz stymulację wytwarzania kolagenu i keratyny.

W zależności od problemu zdrowotnego, lekarz specjalista dla każdego pacjenta dobiera odpowiednio dedykowany schemat terapeutyczny laserobarii. Zalecana liczba zabiegów przy leczeniu ran to ok. 10. Wskazane jest, aby zabiegi odbywały się codziennie. Ocena skuteczności terapii dokonywana jest 3-4 tygodnie po ostatnim zabiegu.

Podstawowe wskazania do leczenia z użyciem laserobarii to:

– trudno gojące się rany (owrzodzenia naczyniowe, stopa cukrzycowa, pourazowe)
– oparzenia
– schorzenia zatorowo-zakrzepowe
– obrzęki limfatyczne
– zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia
– stany zapalne stawów (skokowy, kolanowy, łokciowy)
– wspomagająco w leczeniu bólu przewlekłego (neuralgie)
– wspomagająco w leczeniu osteoporozy oraz po zabiegach ortopedycznych.

Podstawowe przeciwskazania do laserobarii:

– ciąża
– choroba nowotworowa
– czynna gruźlica
– cukrzyca typu I
– niedoczynność lub nadczynność tarczycy, tyreotoksykoza
– krwawienia z przewodu pokarmowego
– infekcje (gorączka), ostre choroby skóry
– bielactwo, łuszczyca
– obecność implantów elektronicznych (np. rozrusznik serca, implant ślimakowy) lub innych  ulegających podgrzaniu w polu magnetycznym
– silna opalenizna
– stosowanie leków światłouczulających.

Pojedynczy zabieg laserobarii trwa około 60 minut, nie wiąże się z dyskomfortem (nie wymaga znieczulenia) jest w pełni bezpieczny, a ryzyko jakichkolwiek niepożądanych odczynów miejscowych jest statystycznie znikome. W trakcie zabiegu w każdej chwili można zatrzymać urządzenie.

  • II Wielkopolskie Seminarium Naukowo-Szkoleniowe „Laserobaria w teorii i praktyce leczniczej”
[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88