Wprowadzenie relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej do szpitalnej kaplicy
Wprowadzenie relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej do szpitalnej kaplicy
W sobotę 18 lutego do kaplicy w Szpitalu Powiatowym w Wągrowcu wprowadzono relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. Mszy świętej przewodniczył Prymas Polski ks. abp. Wojciech Polak.
Przybyłych na to wyjątkowe wydarzenie gości powitał dr Przemysław Bury - Dyrektor ZOZ w Wągrowcu, o modernizacji szpitala opowiedział gospodarz powiatu Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc. Minister Zdrowia dr Adam Niedzielski wygłosił okolicznościowe przemówienie, a także wręczył Dyrektorowi ZOZ odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Głos zabrał również Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. Następnie zebrani mogli obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą biografię bł. Hanny, którą przedstawił ks. Piotr Froelich - kapelan szpitala.
Po przemówieniu ks. abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, w kaplicy szpitalnej rozpoczęła się msza św. wotywna. Ksiądz Prymas wprowadził na ołtarz relikwie bł. Hanny i poświęcił kaplicę.
Uroczystość wprowadzenia relikwi bł. Hanny zaszczycili swoja obecnością również: Dyrektor WOW NFZ mec. Agnieszka Pachciarz, ks. prałat Andrzej Rygielski, ks. dziekan Tomasz Kruszelnicki, prorektor ds. studiów stacjonarnych i niestacjonarnych WSHiG w poznaniu, były minister sportu dr Lech Drożdżyński i kanclerz Akademii Nauk Stosowanych im. Mieszka I w Poznaniu Janusz Musiał.
Po mszy św. ks. Prymas poświęcił poszczególne piętra zmodernizowanego szpitala: oddział położniczo-ginekologiczny, oddział chirurgiczny, oddział dziecięcy i OIOM, oddział wewnętrzny i nowo wyposażoną sterylizatornię, odwiedził również pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.
Błogosławiona Hanna Chrzanowska
Hanna Chrzanowska (1902-1973) była polską pielęgniarką, działaczką charytatywną, pisarką, pedagogiem, instruktorką oraz prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego, a także parafialnego. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oraz członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych. Była także naczelną redaktorką czasopisma Pielęgniarka Polska i współorganizatorką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Jest błogosławioną Kościoła katolickiego.
Hanna Helena Chrzanowska herbu Korab urodziła się w 1902 roku w Warszawie. W 1920 roku ukończyła z odznaczeniem Gimnazjum Sióstr Urszulanek. Rozpoczęła studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednakże przerwała je, aby rozpocząć naukę w nowo otwartej Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa. Po ukończeniu nauki w tej Szkole wyjechała na stypendium do Francji i Belgii, aby tam kontynuować naukę. Po powrocie w latach 1926-1929 pracowała w charakterze instruktorki w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie. Kilka lat później w ramach działalności Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych uczestniczyła w przygotowywaniu projektu ustawy o pielęgniarstwie, która ostatecznie została uchwalona w roku 1935. Z kolei dwa lata później miała swój udział w powołaniu Katolickiego Związku Pielęgniarek Polskich. Od roku 1929 aż do wybuchu II wojny światowej pełniła funkcję redaktor naczelnej czasopisma „Pielęgniarka Polska”.
Kiedy zaczęła się wojna zgłosiła się w Krakowie do pracy w Polskim Komitecie Opiekuńczym, w trakcie której zajmowała się osieroconymi dziećmi, uchodźcami oraz więźniami. Już po wojnie pracowała jako kierowniczka działu pielęgniarstwa społecznego w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarsko-Położniczej, dawnej reaktywowanej Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Higienistek. Prowadziła później zajęcia w Szkole Instruktorek Pielęgniarstwa w Warszawie, natomiast w 1957 roku została dyrektorką Szkoły Pielęgniarstwa Psychiatrycznego w Kobierzynie. Kiedy placówka ta została zlikwidowana przeszła na wcześniejszą emeryturę.
Nadal jednak uczestniczyła w pracach Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Opracowała również niezwykle istotny w tamtym czasie podręcznik Pielęgniarstwo w otwartej opiece zdrowotnej. Co więcej, postanowiła zorganizować opartą o struktury kościelne i niezależną od państwa pomoc pielęgniarską w Polsce, w czym znalazła wsparcie wtedy jeszcze tylko u księdza Karola Wojtyły. W Krakowie i na terenie archidiecezji udało jej się utworzyć placówki pielęgniarstwa parafialnego. Wspierali ją tak księża, jak i profesorowie, oraz oczywiście pielęgniarki. Rozwijając tę działalność współpracowała już później z kardynałem Wojtyłą. Paweł VI odznaczył ją medalem Pro Ecclesia et Pontilice. Zmarła 29 kwietnia 1973 roku. W 1995 roku Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych zwróciło się do kardynała Franciszka Macharskiego z prośbą o wszczęcie jej procesu beatyfikacyjnego. Hanna Chrzanowska została beatyfikowana 28 kwietnia 2018 roku.
Źródło: https://zyciorysy.info/bl-hanna-chrzanowska/