• System do szybkiej inkubacji wskaźników biologicznych dla Centralnej Sterylizatorni
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]

Kolejne nowoczesne rozwiązania w wągrowieckim szpitalu

System do szybkiej inkubacji wskaźników biologicznych dla Centralnej Sterylizatorni 

Możliwość wykonywania w szczególności planowych zabiegów operacyjnych uwarunkowana jest dostępnością jałowych materiałów oraz narzędzi zabiegowych, przygotowywanych przez Centralną Sterylizatornię. Dotychczas pewnym ograniczeniem w wydawaniu na Blok Operacyjny wysterylizowanych pakietów narzędzi był czas niezbędny do wykonania testów sprawdzających prawidłowość i skuteczność przebiegu procesu wyjałowienia.

Używany w Szpitalu system kontrolny wymagał ok. 5 godzin testowania, licząc czas od wyjęcia pakietu z autoklawu do odczytania wyniku. System taki nie pozwalał w obliczu aktualnych potrzeb na dalsze, istotne zwiększanie dziennej liczby zabiegów operacyjnych.

Problem ten został rozwiązany poprzez wprowadzenie nowego, niezwykle szybkiego systemu ampułkowych testów biologicznych, umożliwiających uzyskanie potwierdzenia sterylności już po 20 minutach i po tym czasie wydanie materiałów na potrzeby zabiegowe Bloku operacyjnego. Wdrożono takie rozwiązanie, ponieważ pomimo większej kosztochłonności w stosunku do rozwiązań typowych – zwiększa się „przepustowość zabiegowa” Oddziałów, łatwiej można zaplanować dzień zabiegowy oraz następuje skrócenie czasu pobytu Pacjentów w Szpitalu. System do szybkiej inkubacji wskaźników biologicznych dla Centralnej Sterylizatorni zakupiony został ze środków własnych ZOZ-u, a pierwsze uruchomienie miało miejsce 23 listopada br.

Wymiana tomografu komputerowego

Z dniem 25 października br. na okres ok. miesiąca wstrzymane zostają przyjęcia planowe w Pracowni Tomografii Komputerowej ZOZ w Wągrowcu z przyczyn technicznych. W tym dniu nastąpi demontaż dotychczas używanego, wyeksploatowanego urządzenia, a następnie w to miejsce – po odpowiednim dostosowaniu pomieszczeń Pracowni – zainstalowany zostanie nowy zestaw urządzeń do wykonywania  tomografii komputerowej. Pacjentów przepraszamy za niedogodności.

Warto przypomnieć, że będące dotychczas na wyposażeniu Pracowni urządzenie to aparat zakupiony w grudniu 2010 roku, ze środków UE (w wysokości 1.375 tys. zł), dotacji z budżetu powiatu wągrowieckiego (w kwocie 568 tys. zł) oraz ze środków własnych szpitala (72 tys. zł). Aparat wykonywał skany w systemie 16 rzędów i 32 warstw akwizycyjnych. Liczba rzędów detektorów w aparacie decyduje m.in. o czasie badania, a tym samym o wielkości narażenia pacjenta na dawkę promieniowania.

Zakupiony i instalowany obecnie aparat to system 80 rzędowy i 128 warstwowy, który pod każdym względem przewyższa swoimi możliwościami diagnostycznymi urządzenie dotychczas wykorzystywane. Nowy aparat wyposażony jest m.in. w rozliczne algorytmy przetwarzania danych i prezentacji, ułatwiających postawienie diagnozy, z zachowaniem najbardziej restrykcyjnych norm bezpieczeństwa dla radiodiagnostyki. Lekarska stacja opisowa aparatu wyposażona jest w aplikacje graficzne, które umożliwiają:

– rekonstrukcje wielopłaszczyznowe (multiplanar reconstrucion, MPR) – w dowolnie wybranej płaszczyźnie anatomicznej,

– rekonstrukcje krzywoliniowe (curved planar, CPR) – wzdłuż krzywych, np. wzdłuż przebiegu naczyń, krzywizn kręgosłupa,

– rekonstrukcje w projekcji maksymalnej intensywności (maximum intensity projection, MIP) – gdzie wyświetlane są jedynie punkty (pixele) obrazowe o największej jasności, natomiast tło (pozostałe struktury) są czarne; rekonstrukcje te używane są do oceny naczyń,

– rekonstrukcje objętościowe kodowane kolorem (volume rendering, VR) – poszczególnym pixelom obrazu przypisywany jest określony kolor, zależnie od stopnia pochłaniania promieniowania rentgenowskiego,

– rekonstrukcje powierzchniowe (shade surfach display, SSD) – w których uzyskuje się cieniowane odwzorowanie powierzchni, używane np. w badaniu płuc,

– endoskopowe rekonstrukcje wirtualne (wirtualna bronchoskopia, kolonoskopia) – przedstawiające wnętrze badanych struktur, a więc obraz jest zbliżony do tego, jaki uzyskuje się wprowadzając endoskop do światła np. jelita grubego.

Uzyskane obrazy można dowolnie obracać na ekranie komputera, „usuwać” elementy przesłaniające ocenianą strukturę (np. kości), zmieniać natężenie, kolor i kierunek oświetlenia.

Nowy zestaw do badań TK, o wartości 2.517 tys. zł., zakupiony został ze środków unijnych Projektu REACT-EU (WRPO 2014-2020) oraz ze środków ZOZ w Wągrowcu. Zestaw objęty jest 24-miesięczną gwarancją producenta oraz czteroletnim okresem bezpłatnego serwisowania.

    [treść archiwalna]
[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88