W MOS w Gołańczy powstała ścieżka edukacyjna
W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej w Gołańczy zrealizowano zadanie pn. „Stworzenie terenowej infrastruktury edukacyjnej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej w Gołańczy”.
Przedsięwzięcie realizowane było w terminie 2.11 – 16.11.2022 r. W ramach projektu powstała ścieżka edukacyjna służąca edukacji w zakresie nauk przyrodniczych dla uczniów. Na terenie ośrodka powstała "ekopracownia pod chmurką" oraz ekologiczne zakątki z ławkami, które przeznaczone są na zajęcia dla uczniów w terenie. Stanęły tablice informacyjno - edukacyjne z informacjami na temat: m.in "Gospodarki odpadami " czy "ochrony powierzchni ziemi".
Dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w kwocie 50.688,00 zł przyznana została na: zakup 5 edukacyjnych gier terenowych (o tematyce: Parki Narodowe w Polsce, Kalejdoskop przyrody, Czyj to liść, Zwierzęta naszych lasów, Segreguj - żyj ekologicznie), 2 edukacyjnych stołów terenowych (o tematyce: Rośliny łąkowe, Ryby - smaczne i zdrowe), 2 ławek terenowych (o tematyce: Poznajemy ptaki, Poznajemy grzyby) oraz 1 kosza na odpady.
Ścieżka edukacyjna wraz z tzw."ekopracownią pod chmurką" oraz ekologicznymi zakątki z ławkami będzie spełniać kilka funkcji: edukacyjną, rekreacyjną i rozwijającą zachowania proekologiczne. Dzięki ekopracowni będzie możliwa obserwacja roślin i ptaków, organizacja zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem tablic i gier edukacyjnych oraz innych elementów architektonicznych (kosze do segregacji odpadów).
Efektem ekologicznym przedsięwzięcia jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw młodego pokolenia wobec środowiska naturalnego. Rozwinięcie infrastruktury terenowej stanowi zupełną nowość w tradycji szkolnej, raczej innowacją, wcześniej ich rolę pełniła korelacja międzyprzedmiotowa i cele wychowawcze. Wprowadzenie ścieżek edukacyjnych do podstawy programowej i obowiązku ich realizowania przez nauczycieli będzie sposobem na pobudzenie stałej współpracy kadry pedagogicznej w procesie nauczania i wychowania szkolnego. Podjęta przez nauczycieli współpraca w ramach zespołu międzyprzedmiotowego w celu realizacji ścieżek, niewątpliwie stanowić będzie w kolejnych latach ważny element wewnątrzszkolnego systemu doskonalenia nauczycieli. Konsekwentne realizowanie ścieżki edukacyjnej przyczyni się do stworzenia w uczniach/wychowankach poczucia spójności procesu dydaktyczno-wychowawczego. Ścieżka edukacyjna przede wszystkim ma wspomagać edukację ucznia, ułatwiać jemu integrowanie wiedzy i umiejętności zdobywanych na różnych lekcjach, ale podporządkowanym różnym wspólnym celom edukacyjnym, formowanym z wyraźnym nachyleniem wychowawczym.
Zmodernizowana infrastruktura pozwoliła na uatrakcyjnienie i zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży w tym osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz dzieci z współpracujących z placówką szkół i przedszkoli, na temat edukacji ekologicznej w zakresie nauk przyrodniczych m.in odpadów oraz innych zagrożeń wynikających z nieświadomego korzystania z dóbr materialnych środowiska naturalnego. Wpłynęła na poprawienie efektywności rozpoznawania rożnych gatunków zwierząt, a także podniesienie poziomu ich wiedzy. Ma ona również służyć szkole zorganizowanej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Gołańczy i okolic do przeprowadzania samodzielnych zajęć edukacyjnych w terenie.
Całkowity koszt zadania wyniósł 70.400,00 zł.