Podsumowanie programu „Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby”
W piątek 24 maja w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wągrowcu odbyło się posumowanie programu edukacyjnego pn.: „Super Wiewiórka - Przyjaciółka Oli i Kuby PCK”, który po raz kolejny był realizowany w placówkach oświatowych naszego powiatu.
W spotkaniu udział wzięli: Wicestarosta - p. Jerzy Springer, Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego PCK w Poznaniu - p. Beata Kozak-Cieszkiewicz, Zastępca Dyrektora Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatury w Pile - p. Angelika Zygmunt, Prezes Koła Środowiskowego PCK w Wągrowcu - p. Jan Maćkowiak, Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zdrowia - p. Kinga Kluczyńska, nauczyciele szkół podstawowych i przedszkoli z terenu powiatu, w których program był realizowany, przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji, straży oraz z nadleśnictwa Durowo.
Program edukacyjny „Super Wiewiórka - Przyjaciółka Oli i Kuby" został opracowany przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża. To program, dzięki któremu młodzież wczesnoszkolna i przedszkolna pogłębia swoją wiedzę i wykształca nawyki dbałości o zdrowie, higienę, bezpieczeństwo, przyrodę, tolerancję i wartości humanitarnych.
U uczestników programu ukształtowane zostają:
- postawa cechująca zachowanie bezpieczne podczas nauki, zabawy i wypoczynku
- postawa przestrzegania zasad bezpieczeństwa komunikacyjnego
- postawa przestrzegania nawyków higienicznych i dbałość dzieci o higienę osobistą
- umiejętność udzielania pierwszej pomocy, znajomość numerów alarmowych
- znajomość otaczającej nas przyrody
- umiejętność racjonalnego zachowania i współpraca z rówieśnikami, osobami dorosłymi
- postawa przestrzegania zasad prozdrowotnych.
Do realizacji programu w 2023/2024 przystąpiło 27 placówek oświatowych (szkoły podstawowe i przedszkola) z terenu powiatu wągrowieckiego, w których około 1200 uczestników wraz 73 nauczycielami realizowało założenia programowe. Wśród uczniów byli również przedstawiciele Ukrainy i Mołdawii. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne: kolorowankę, legitymację, znaczek, a na zakończenie dyplom uczestnictwa.
Realizacja programu trwała przez cały rok szkolny, podczas którego wykłady i pokazy prowadzili specjaliści z wągrowieckich instytucji: Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, Nadleśnictwa Durowo, Polskiego Czerwonego Krzyża.
Pomoce dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia programu "Super Wiewiórka Przyjaciółka Oli i Kuby PCK" zostały zakupione ze środków finansowych z budżetu powiatu przeznaczonych na promocję i ochronę zdrowia.
Wyróżnienia otrzymali:
SP nr 1, 2, 3, 4 w Wągrowcu, SP Wągrowiec im. Marii Konopnickiej, SP w Morakowie, SP w Panigrodzu, SP w Wapnie, SP w Mieścisku, SP w Siennie, SP w Łaziskach, SP w Smogulcu, SP w Wiatrowie, SP w Gołańczy, SP w Żelicach, Zespół Szkół Powszechnych w Damasławku, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pawłowie Żońskim, Przedszkole w Mieścisku, Przedszkole Do Re Mi w Wągrowcu, Przedszkole MY STORY w Wągrowcu, Przedszkole nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 w Wągrowcu, Przedszkole Akademia Talentów z Wągrowca, Przedszkole w Damasławku, Przedszkole w Skokach, Niepubliczne Przedszkole Artystyczne w Potrzanowie, Przedszkole w Gołańczy.
Podziękowania za pomoc w realizowaniu programu otrzymali:
Ina Łapacz i Ewa Czarnecka - PSSE w Wągrowcu, Piotr Kaczmarek i Arkadiusz Wojtkowiak - KP PSP w Wągrowcu, Julia Ciesielska i Klaudia Rozmiarek - KPP w Wągrowcu, Dorota Witka-Jerzewska - Nadleśnictwo Durowo.