85 lat Poznańskich Słowików
W piątek 4 października grupa mieszkańców Powiatu Wągrowieckiego uczestniczyła w jubileuszowym koncercie z okazji 85-lecia Poznańskich Słowików, który odbył się w Filharmonii Poznańskiej.
Wyjazd zorganizowany został przez Powiat Wągrowiecki we współpracy z Filharmonią Poznańską.
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki to najsłynniejszy chór w Polsce, który daje rocznie kilkadziesiąt koncertów na terenie Polski i poza jej granicami. Śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii.
Początki zespołu sięgają jesieni 1939 roku, kiedy wkrótce po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego (prowadzonego dotychczas przez księdza Wacława Gieburowskiego) i rozpoczął konspiracyjne próby. Przez ponad 72 lata, aż do śmierci w 2012 roku, szefem artystycznym Poznańskich Słowików był Stefan Stuligrosz – dyrygent, kompozytor, organista, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, a przez pięć kadencji także rektor tej uczelni, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Ale to Słowiki uważał za dzieło swojego życia. Przez dziesięciolecia pracy stworzył zespół o niepowtarzalnym i zawsze rozpoznawalnym obliczu artystycznym. Obecnie chór prowadzi Maciej Wieloch, wieloletni asystent prof. Stefana Stuligrosza.
Obecnie w chórze śpiewa około 100 chłopców i panów. Przez ponad 80 lat Chór Stuligrosza tworzyło prawie 1500 śpiewaków.