Obchody setnej rocznicy utworzenia Policji Państwowej

W piątek 26 lipca br. odbyły się uroczystości związane z obchodami 100 rocznicy powstania Policji Państwowej. O godzinie 7:30 w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła odprawiona została msza św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji. O godz. 10:00 w Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu odbyła się uroczysta zbiórka, w trakcie której wręczono akty mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz wyróżnienia.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca. Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego - stanowił wówczas art. 1 ustawy.

6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych.

Dzisiaj w wągrowieckiej komendzie służy 130 policjantów, którzy na co dzień strzegą bezpieczeństwa w naszym powiecie, a obchody uroczystości Święta Policji są okazją aby docenić ich zaangażowanie, trud i poświęcenie poprzez wręczenie wyróżnień i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.

Decyzją Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów za zasługi na rzecz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oraz Wielkopolskiej Policji Srebrny medal otrzymali kolega Piotr Kossmann i kolega Bartłomiej Brzostowski. Brązowy medal otrzymali koledzy Łukasz Korbal, Bartosz Andrzejczak, Damian Dworek, Kamil Czarnecki, Łukasz Lubawy, Robert Goncerzewicz, Tymteusz Iwiński. Medal 25-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów otrzymał kolega Rafał Jaworski.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 czerwca 2019 roku, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Brązowym za długoletnią służbę odznaczony zostaje podkomisarz Tomasz Nowak.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 04 czerwca 2019 roku w uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego Brązowa Odznaka „Zasłużony Policjant” nadana została aspirantowi sztabowemu Sebastianowi Puweł.

Funkcjonariusze uhonorowani zostaną odznaczeniami w trakcie wojewódzkich obchodów Święta Policji w Poznaniu.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, na wniosek Komendanta Powiatowego Policji w Wągrowcu inspektor Magdaleny Sławińskiej, za wzorowe wykonywanie obowiązków, przedterminowo mianował na wyższy stopień policyjny jednego policjanta. Stopień młodszego aspiranta Policji otrzymał sierżant sztabowy Łukasz Korbal.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, na wniosek Komendanta Powiatowego Policji w Wągrowcu inspektor Magdaleny Sławińskiej, na kolejny stopień w korpusie oficerów Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu mianował:

- na stopień nadkomisarza Policji, komisarza Piotra Kossmanna,

- na stopień komisarza Policji, podkomisarza Roberta Goncerzewicza.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, mianował na kolejny stopień w korpusie aspirantów, policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu. Na stopień aspiranta sztabowego – 3 policjantów, starszego aspiranta – 3 policjantów, aspiranta – 4 policjantów, Stopień ASPIRANTA SZTABOWEGO POLICJI otrzymali:

starszy aspirant Kamila Kamińska

starszy aspirant Marek Lewandowski

starszy aspirant Waldemar Świergiel

stopień STARSZEGO ASPIRANTA POLICJI otrzymali:

aspirant Sebastian Ciszewski

aspirant Rafał Jaworski

aspirant Łukasz Lubawy

stopień ASPIRANTA POLICJI otrzymali:

młodszy aspirant Bartosz Andrzejczak

młodszy aspirant Bartosz Huszek

młodszy aspirant Emil Kujawa

młodszy aspirant Dariusz Nowak

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, mianował na pierwszy stopień w korpusie aspirantów, 5 policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu. Stopień MŁODSZEGO ASPIRANTA POLICJI otrzymali:

sierżant sztabowy Miłosz Nowak

sierżant sztabowy Tomasz Nowak

sierżant sztabowy Mateusz Ślesiński

sierżant sztabowy Agnieszka Wójtych

sierżant sztabowy Tomasz Zelek

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, mianował na kolejny stopień w korpusie podoficerów, policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu. Sierżantem Sztabowym 5 policjantów, starszym sierżantem 6 policjantów, Stopień SIERŻANTA SZTABOWEGO POLICJI otrzymali:

starszy sierżant Bartłomiej Brzostowski

starszy sierżant Kamil Czarnecki

starszy sierżant Krzysztof Kędziora

starszy sierżant Maciej Szkutnicki

starszy sierżant Przemysław Lewandowicz

Stopień STARSZEGO SIERŻANTA POLICJI otrzymali:

sierżant Tymoteusz Iwiński

sierżant Arkadiusz Jaszczak

sierżant Patryk Komorowski

sierżant Tomasz Szczepański

sierżant Malwina Szumann

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, mianował na pierwszy stopień w korpusie podoficerów, 3 policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu. Stopień SIERŻANTA POLICJI otrzymali:

starszy posterunkowy Monika Kowalska

starszy posterunkowy Adriana Mantaj

starszy posterunkowy Kacper Stankiewicz

Komendant Powiatowy Policji w Wągrowcu mianował 6 funkcjonariuszy policji w korpusie szeregowych. Stopień starszego posterunkowego otrzymali:

posterunkowy Damian Filary

posterunkowy Maciej Liberski

posterunkowy Mariusz Majewski

posterunkowy Łukasz Tomkowiak

posterunkowy Marcin Trudziński

posterunkowy Przemysław Zacholski

Komendant Powiatowy Policji w Wągrowcu, za wzorowe wykonywanie obowiązków, wyróżnił 4 pracowników cywilnych wągrowieckiej jednostki Policji. Nagrody pieniężne otrzymali:

Pani Iwona Dolata,

Pani Agata Król

Pan Krzysztof Brzykcy

Pan Arkadiusz Wesołowski

Komendant Powiatowy Policji w Wągrowcu złożył serdeczne podziękowania władzom samorządowym za pomoc, poczucie wspólnoty oraz chęć nawiązywania dialogu, wręczając pamiątkowe medale. Na dziedzińcu komendy odsłoniliśmy tabliczkę na obelisku, u podstawy którego wbetonowana została kapsuła czasu.

 • DSC_0002
 • DSC_0014
 • DSC_0003
 • DSC_0035
 • DSC_0043
 • DSC_0012
 • DSC_0057
 • DSC_0067
 • DSC_0085
 • DSC_0092
 • DSC_0082
 • IMG_2996

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88