• ZWYCIĘŻYĆ RAKA! - program badań przesiewowych raka jelita...
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]

ZWYCIĘŻYĆ RAKA! - program badań przesiewowych raka jelita grubego

Rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet! Rak jelita grubego należy do grupy nowotworów o najgorszym rokowaniu, a możliwość wyleczenia jest uwarunkowana stopniem zaawansowania choroby w chwili jej rozpoznania. Zachorowalność wzrasta z wiekiem, przy czym ponad 94 % zachorowań u obu płci przypada na populację osób po 50 roku życia.

Niepokojące objawy to: krwawienie z odbytnicy, obecność krwi w stolcu po defekacji, naprzemienne występowanie zaparć i biegunek, zmiana w kształcie i rozmiarach stolca, ból i skurcze brzucha, daremne parcie na stolec, anemia.

Kryteria włączenia:

- osoby w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,

- osoby w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,

- osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (potwierdzenie z poradni genetycznej przynależności do rodziny z zespołem Lyncha),

- osoby w wieku 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowej (potwierdzenie z poradni genetycznej rozpoznania przynależności do rodziny z FAP).

Można umówić się na darmową kolonoskopię. Badania realizowane są w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu przy ulicy Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań. Nr tel. 501 572 346.

    [treść archiwalna]

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88