Potrzebne osocze od osób "pocovidowych"

Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2! 

Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa zapraszają do oddania osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

PCK apeluje: Bardzo prosimy o telefoniczny kontakt z RCKiK wyłącznie osoby, które spełniają poniższe warunki:

 - przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub  osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2,

- są w wieku 18 - 60 lat i nie chorują przewlekle,

- nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników,

- kobiety, które nie były w ciąży,

Kontakt z lek. med. Agnieszką Łabą – kierownikiem działu dawców, tel. 61 886 33 34.

Osoby, które przechorowały COVID-19 proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy w celu dokonania wstępnej oceny braku przeciwwskazań do oddania osocza, ustalenia najdogodniejszego  terminu i miejsce jego pobrania kontakt z Działem Dawców RCKiK w Poznaniu w godz.7.30-14.30 tel.: 61 886 33 54.

Osoba, która wyzdrowiała po przechorowaniu COVID-19 lub przebyła bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 musi spełniać standardowe kryteria dawcy krwi (m.in. stanu zdrowia, wagi, wzrostu, nieprzebywania w obszarach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej, np. obszary występowania wirusa Zika, wirusa Zachodniego Nilu czy też endemicznego występowania malarii).

Ostateczną i wiążącą decyzje podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej! 

Niektórzy pacjenci, którzy przeszli chorobę i zostali wyleczeni, wytwarzają we krwi przeciwciała przeciwko wywołującym ją koronawirusom SARS-CoV-2. Na całym świecie, w Europie, Chinach i USA, prowadzone są próby polegające na pobraniu z krwi osocza ozdrowieńców wraz z tymi przeciwciałami - i podawaniu go pacjentom walczącym z chorobą. W niektórych próbach uzyskano zachęcające efekty terapii, wciąż nie ma jednak dowodów, w jakim stopniu ta terapia jest skuteczna. 

Jan Maćkowiak

prezes PCK w Wągrowcu

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88