• BEZPIECZNA JAZDA ZIMĄ, fot. KPP Wągrowiec

BEZPIECZNA JAZDA ZIMĄ

Ostatnimi dniami pogoda nas nie rozpieszcza. Śliska nawierzchnia drogi, możliwość wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, pośniegowe błoto, zmienne warunki atmosferyczne obfitujące w mgły czy opady śniegu lub marznącego deszczu, to wszystko nas spotkało w tym tylko tygodniu, a to nawet nie półmetek zimy.

Bezpieczna jazda, to m. in. sprawny samochód. Dlatego warto sprawdzić swoje auto pod względem technicznym w autoryzowanych stacjach obsługi. Są jednak pewne elementy, o które spokojnie możemy zadbać sami, sprawdzając je w ramach codziennej obsługi naszego samochodu.

Zwróćmy uwagę na stan piór wycieraczek, gdyż źle oczyszczona szyba może ograniczać nam widoczność poprzez niedokładne zbieranie wody. Sprawdźmy też, czy działają wszystkie światła zewnętrzne i czy sprawny jest sygnał dźwiękowy. Letnie dywaniki samochodowe nie sprawdzają się w sezonie zimowym. Przepuszczają wodę, która zatrzymuje się pod wykładziną podłogi i powoduje parowanie szyb. Radą na to będzie wymiana ich na gumowe.

Przypominamy też, że niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym. Sypiący się podczas jazdy z samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze. Kierowca przed wyruszeniem w trasę, dla odpowiedniej widoczności, ma też obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (Art. 66 ust 1 p. 1 i 5) Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób w nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę, zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Samochód który jest zaśnieżony, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W trakcie przygotowania pojazdu do drogi, nie ograniczajmy się tylko do usunięcia śniegu z szyb. Aby zapewnić sobie dobre pole widzenia, istotne jest odśnieżenie/oskrobanie wszystkich szyb i lusterek. Śnieg musimy usunąć również z maski, dachu i bagażnika. Zadbajmy również o odśnieżenie i czystość reflektorów, lamp i tablic rejestracyjnych.

Kierujący który zdecyduje się na poruszanie się nieodśnieżonym pojazdem, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych i 6 punktów karnych. Za nieczytelne tablice rejestracyjne grozi 100 złotowy mandat i 3 punkty karne. Czasem warto poświęcić kilka minut i zapewnić sobie komfort jazdy, a także bezpieczeństwo dla siebie i innych.

Ogromne znaczenie ma również ogumienie. Zaleca się stosować opony zimowe, które dużo lepiej sprawdzają się podczas niskich temperatur i zapewniają lepszą przyczepność na ośnieżonej czy oblodzonej drodze. Kontrolujmy na bieżąco stan bieżnika, który zapewnia nam właściwą przyczepność. Stosowanie opon zimowych nie jest regułą. Kontrole pokazują że pomimo zaleceń w wielu przypadkach kierujący dla oszczędności rezygnują z zakupu kompletu opon na sezon zimowy.

X Zimowych Przykazań Kierowcy

I. Dostosuj prędkość do panujących warunków

II. Zachowaj bezpieczną odległość

III. Załóż dobre opony zimowe, a gdzie wymagane załóż łańcuchy

IV. Pamiętaj że droga hamowania jest dłuższa na śniegu i lodzie

V. Odśnież auto

VI. Unikaj wysokich obrotów silnika

VII. Nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą

VIII. Nie panikuj w przypadku poślizgu

IX. Prowadź ze zdrowym rozsądkiem

X. Włącz zasadę ograniczonego zaufania

Źródło: KPP Wągrowiec

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88