Uwaga na kleszcze - sanepid ostrzega

W trawach, chwastach i krzewach bytują kleszcze, przenoszące zarazki wywołujące boreliozę. Kleszcz po wkłuciu, pobierając krew człowieka, zakaża go drobnoustrojem wywołującym tę chorobę.

Po 7 – 10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu czerwona plama tzw. rumień wędrujący. Brak rozpoczęcia leczenia w tym momencie może prowadzić do poważnych schorzeń: zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów, zaburzenia rytmu serca.

Dlatego bardzo ważna jest ochrona przed ukłuciem przez kleszcza. Należy zatem tu pamiętać o:

  1. noszeniu odpowiedniej odzieży (długi rękaw, długie spodnie, wysokie zapięcie pod szyją) podczas przebywania w lesie, ogrodzie itp.,
  2. stosowaniu środków odstraszających kleszcze,
  3. dokładnym obejrzeniu całego ciała po przyjściu z lasu, pod kątem ewentualnej obecności kleszcza.

Jeżeli pomimo zabiegów profilaktycznych kleszcz wbił się w naszą skórę, należy go jak najszybciej usunąć, miejsce ukłucia zdezynfekować oraz skonsultować się z lekarzem w celu zdecydowania o dalszym postępowaniu.

Poza boreliozą kleszcze mogą zakażać człowieka drobnoustrojami, wywołującymi kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku tej choroby profilaktyka polega na wcześniejszym zaszczepieniu się przeciwko temu schorzeniu. W roku bieżącym w powiecie wągrowieckim doszło już do 3 przypadków zachorowania na boreliozę z objawami rumienia wędrującego, a w Polsce w ostatnich latach liczba zachorowań dynamicznie wzrasta.

Przypadków kleszczowego zapalenia mózgu w naszym powiecie nie notowano.

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88