• VI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP w grupie A i...

VI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP w grupie A i C

ORGANIZATORZY GOSPODARZE:

- Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. gen. Stanisława Taczaka
- Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
- Powiat Wągrowiecki
- Miasto Wągrowiec
Termin: 15 września 2018 roku.
Miejsce: Stadion Sportowy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wągrowcu, ul. Kościuszki 59
Program:
godz. 10.00 - Otwarcie Zawodów
godz. 10.20 - Starty w konkurencjach Zawodów
godz. 14.30 - Zakończenie Zawodów
Zawody sportowo-pożarnicze, są formą intensywnego szkolenia pożarniczego niezbędnego w przygotowaniu do działań ratowniczych. Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego zrzesza 1807 Ochotniczych Straży Pożarnych. Każda z Ochotniczych Straży Pożarnych jest odrębnym niezależnym stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną.
Historia zawodów strażackich - rywalizacji w sportowym duchu jako elementu szkolenia sięga początków istnienia OSP i wywodzi się z XIX w., czyli ma swoje wieloletnie tradycje.

Współcześnie zawody wojewódzkie i zgodnie z kalendarzem zawodów sportowo-pożarniczych OSP rozgrywane są co cztery lata. Startują w nich zwycięzcy zawodów powiatowych. W Wielkopolsce rokrocznie ponad 20 tys. członków OSP bierze udział w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym.
Zawody w obecnym kształcie od powstania Województwa Wielkopolskiego w roku 2000 odbywały się: w Międzychodzie (2000), w Lądku (2001), Kleczewie (2006) oraz w Wągrowcu w roku 2010 i 2014. Obecna VI edycja odbywa się po raz trzeci w Wągrowcu.
Celem organizacji zawodów sportowo-pożarniczych OSP jest w szczególności:
- mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu, zmierzającego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych,
- ocena stanu wyszkolenia pożarniczego,
- popularyzowanie wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej,
- wyłonienie najlepszych drużyn,
- przygotowanie do startu w zawodach wyższego szczebla.
Prawo startu przysługuje strażakom i strażaczkom OSP w wieku 16-65 lat.
Zawody rozgrywane są w dwóch konkurencjach.
I. Ćwiczenie bojowe, które obejmuje takie elementy jak: dobiegnięcie do miejsca ułożenia sprzętu, zbudowanie linii ssawnej, zbudowanie linii głównej z dwóch odcinków węża o śr. 75 mm (W-75), zbudowanie dwóch linii gaśniczych, każda składająca się z dwóch odcinków węża o śr. 52 mm (W-52), uruchomienie motopompy i zassanie i podanie wody oraz przewrócenie pachołków, obrócenie i złamanie tarczy prądem wody.
II. Sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami, bieg przeprowadza się na dwóch lub więcej torach o długości 350 m podzielonych na 7 odcinków po 50 m każdy. Zadaniem pierwszego zawodnika jest dobiegniecie do znajdującego się na torze węża W-75 i połączenie go z nasadą wlotową rozdzielacza. Drugi zawodnik przeskakuje na swoim odcinku nad płotkiem lekkoatletycznym. Zadaniem trzeciego zawodnika jest przeskoczenie wyznaczonego na torze rowu bez dotknięcia zaznaczonych linii. Czwarty zawodnik pokonuje slalomem ustawione w rzędzie tyczki. Piąty przebiega po równoważni. Szósty zawodnik pokonuje ustawioną na torze a wykonana z desek „ścianę”. Zawodnik siódmy po dobiegnięciu do znajdującego się na torze węża W-52 i rozdzielacza łączy w dowolnej kolejności rozdzielacz z wężem a waż z prądownicą, która pełni rolę pałeczki sztafetowej i jest przekazywana przez zawodników w strefach zmian poszczególnych odcinków.
Wygrywa zespół, który ukończy obie konkurencje w najkrótszym czasie popełniając najmniej błędów, za które doliczane są punkty karne.
Sędzią Głównym Zawodów jest Komendant Miejsko-Gminny Związku OSP RP w Obrzycku druh Leszek Nawrocki. Komendantem Zawodów jest członek prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wągrowcu druh Andrzej Woźnicki. Zespół sędziowski stanowią członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych i kadra Państwowej Straży Pożarnej z całej Wielkopolski oraz woj. dolnośląskiego.
W tegorocznych zawodach weźmie udział 28 Kobiecych Drużyn Pożarniczych i 31 Męskich Drużyny Pożarnicze z 32 powiatów Wielkopolski. W sumie 590 zawodniczek, zawodników i ich opiekunów. Startujące drużyny są najlepszymi w poszczególnych grupach w swoich gminach i powiatach, mają za sobą zwycięstwa w zawodach gminnych i powiatowych. Start w zawodach wojewódzkich to dla każdej OSP wyróżnienie i prestiż. Można powiedzieć że już zwyciężyły kwalifikując się do udziału w zawodach.
Warto podkreślić, że w Wągrowcu rywalizować będą również męska drużyna pożarnicza jak i kobieca drużyna pożarnicza z OSP Dobrów pow. kolski, które to w poprzednich XIV Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP w Polanicy-Zdroju w 2015 r. zajęły pierwsze miejsca. Zwycięzcy tegorocznych zawodów będą reprezentowali Wielkopolskę w zawodach krajowych, które odbędą się w roku 2019.
W przypadku pytań prosimy o kontakt:
- Andrzej Jankowski, kom. 601 252 808, e-mail: andrzej.jankowski@zosprp.pl
- st. kpt. Lucyna Rudzińska, e-mail: lucyna.rudzinska@psp.wlkp.pl
Opr. T. Poręba, 06.09.2018 r.

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88