Inauguracja powiatowych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
W piątek, 21 września odbyła się inauguracja powiatowych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w wągrowieckiej farze, podczas której poświęcono sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków na Powiat Wągrowiecki.
Odbyło się to w obecności Starosty Wągrowieckiego Tomasza Kranca, Przewodniczącej Rady Powiatu Wągrowieckiego, Małgorzaty Osuch, Wicestarosty Michała Piechockiego, Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Wągrowieckiego: Krzysztofa Migasiewicza i Jacka Bielawskiego, Członka Zarządu Powiatu Roberta Wożniaka, członków Rady Programowej wraz z jej przewodniczącym Andrzejem Wieczorkiem oraz radnych Rady Powiatu Wągrowieckiego.
W uroczystościach wzięli także udział burmistrzowie i wójtowie miast i gmin z powiatu wągrowieckiego, będący jednocześnie w składzie Powiatowego Honorowego Komitetu Obchodów: Andrzej Banaszyński – Wójt Gminy Mieścisko, Mieczysław Durski – Burmistrz Miasta i Gminy Gołańcz, Przemysław Majchrzak – Wójt Gminy Wągrowiec, Zbigniew Grabowski – Wójt Gminy Wapno oraz Jacek Matysiak – Wójt Gminy Damasławek.
Na zaproszenie Starosty Wągrowieckiego, Tomasza Kranca, który wraz z I Liceum Ogólnokształcącym był współgospodarzem uroczystości, odpowiedzieli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, jednostek organizacyjnych powiatu, inspekcji, komendanci Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji, Wawrzyniec Wierzejewski - prezes Zarządu Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, licznie zgromadzeni goście i mieszkańcy powiatu.
Po przedstawieniu idei powstania sztandaru Towarzystwa Powstańców i Wojaków na Powiat Wągrowiecki, wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w konferencji poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu, podczas której głos zabierała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2 w Wągrowcu, Zespołu Szkół w Gołańczy oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie.
W części artystycznej wystąpili uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Bronisława Zielińskiego w Wągrowcu, przygotowani przez nauczycielki szkoły: Honoratę Miler oraz Henrykę Piwońską. Zagrali: Zofia Semrau, Martyna Raczyńska, Agnieszka Kozłowska-Krakowiak oraz Adrian Zdanowski.
Kopia sztandaru została ufundowana przez 32 fundatorów oraz dzieci Franciszka i Pelagii Banaszyńskich. Imiona i nazwiska fundatorów zostały wyryte na tabliczkach na drzewcu sztandaru.
Historia sztandaru
Rodzina powstańca wielkopolskiego Franciszka Banaszyńskiego w czasie okupacji hitlerowskiej z narażeniem życia przechowywała sztandar koła Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Wągrowca.Po wyzwoleniu państwo Banaszyńscy nie wiedzieli komu przekazać sztandar. W 1946 roku ktoś doniósł do Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Wągrowcu, że w Podlesiu Kościelnym jest sztandar Towarzystwa. Franciszek Banaszyński został aresztowany i przez kilka tygodni był więziony i maltretowany w siedzibie UB. Został dopiero zwolniony gdy rodzina oddała sztandar.
Sztandar jest obecnie eksponatem w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.