Środa z profilaktyką: PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ – TYTOŃ I E-PAPIEROSY
W tym tygodniu w ramach cyklicznej akcji pod nazwą „Środa z profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film z udziałem ekspertów oraz ulotkę zawierającą informacje nt. PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ – TYTOŃ I E-PAPIEROSY.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie tytoniu zabija na świecie ponad siedem milionów ludzi rocznie. 900 tysięcy to bierni palacze, Według Rzecznika Praw Dziecka w Polsce co czwarty nastolatek pali e-papierosy, 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy. Co czwarty nieletni palacz czuje się uzależniony. Ponad połowa z palących robi to codziennie, głównie dla rozrywki i odstresowania.
Odpowiedzi na pytania: Czym się różni tradycyjny papieros od e-papierosa? Jakie są konsekwencje palenia? Co zyskujesz rzucając palenie? Co robić, aby zminimalizować ryzyko uzależnienia od palenia? Gdzie szukać pomocy? Czy dieta i aktywność fizyczna pomogą w rzuceniu palenia? - znajdziecie Państwo w ulotce.
O uzależnieniu od palenia papierosów i jego szkodliwych konsekwencjach opowiadają w materiale filmowym, ekspertki: lek. med. Iwona Witkiewicz, specjalista chorób płuc z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie oraz Karolina Flacht, psychoterapeuta uzależnień.
Pełny materiał filmowy wraz z ulotką znajduje się na stronie: Akademii NFZ/Środa z profilaktyką- https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka-uzaleznien-tyton-i-e-papierosy/
Zespół Profilaktyki Zdrowotnej
NFZ Wielkopolski Oddział Wojewódzki