Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Uroczystości z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, przypadającego 12 lipca, odbyły się 11 lipca 2021 r. w Łeknie. Święto zostało ustanowione w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. m.in. za pomoc udzielaną uciekinierom.
Obchody rozpoczęła msza św. w obecności w obecności pocztów sztandarowych powiatowych i gminnych zarządów PSL, kółek rolniczych, izb rolniczych oraz Gminnego Koła Sołtysów Gminy Wągrowiec, odprawiona przez ks. Prałata Andrzeja Rygielskiego i ks. Proboszcza Marka Rerka w intencji mieszkańców wsi oraz działaczy ruchu ludowego w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łeknie.
W obchodach zorganizowanych przez Samorząd Gminy Wągrowiec oraz Towarzystwo im. Stanisława Mikołajczyka Oddział w Wągrowcu uczestniczyli: Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk, Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Krystyna Urbańska, Przewodniczący Rady Gminy Wągrowiec Jerzy Łukaszczyk, radni powiatu i gminy, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Chodzieży Tomasz Kaczuba, prezes Zarządu Gminnego PSL Michał Nogalski oraz członkowie. Zebranych powitał Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak, który słowami św. Jana Pawła II „Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi” podkreślił, że kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest przede wszystkim po to, by podobny dramat ludzkości nigdy więcej się nie powtórzył. By śmierć tych, którzy niewinnie zginęli, nie poszła na marne. O obowiązku przekazywania wiedzy o ofiarach, wydarzeniach i bolesnych doświadczeniach kolejnym pokoleniom przypomniał w swoim wystąpieniu Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk. Nad miejscem spotkania uniosły się gołębie symbolizujące pokój, wypuszczone przez Posła, a które przywiezione zostały przez Krzysztofa Woźnego, prezesa Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Wągrowcu.
Rys historyczny nakreślił w prelekcji przedstawiciel Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu - Kacper Awzan.
Wszyscy uczestnicy obejrzeli film dokumentujący wspomnienia ur. w 1938 r. Bogusława Wikło, którzy przeżył pacyfikację w Michniowie 12-13 lipca 1943 r.
Źródło: UG Wągrowiec