Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Wągrowieckim

W środę, dnia 06.07.2022 r. odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku funkcjonującej przy staroście wągrowieckim. Posiedzenie prowadził starosta Tomasz Kranc.


 Komisja zajmowała się  m.in. problemem możliwości przekształcenia monitoringu wizyjnego biernego w monitoring czynny, chodzi oczywiście o monitoring, który jest we władaniu władz samorządowych. Obecnie monitoring czynny na terenie powiatu nie istnieje. Ten pierwszy polega po prostu na zapisie zdarzeń i możliwości późniejszego odtworzenia tego zapisu. Monitoring czyny natomiast polega na ciągłym śledzeniu terenu będącego w zasięgu kamery (czy też kamer). Jest rzeczą oczywistą, że śledzenie zdarzeń na bieżąco umożliwiałoby policji podejmowanie natychmiastowych działań adekwatnych do tych zdarzeń. Monitoring bierny takich możliwości niestety nie daje. Bowiem w tym wypadku policja musi najpierw mieć wiedzę o zaistnieniu zdarzenia, następnie musi dotrzeć do odpowiedniego zapisu monitoringu, jeśli istnieje,  i dopiero wtedy, gdy okaże się przydatny, podejmuje odpowiednie działania z jego wykorzystaniem. 


Nie ma na razie możliwości obsługiwania monitoringu wizyjnego w sposób czynny przez wągrowiecką policję. Prowadzone są natomiast rozmowy policji z Urzędem Miejskim w Wągrowcu nad jak najbardziej efektywnym wykorzystaniem monitoringu, który znajduje się na terenie tego miasta.


Przedstawiciele policji omówili przepisy dotyczące poruszania się kierujących rowerem lub hulajnogą elektryczną – w szczególności po chodnikach i drogach dla pieszych. Przepisy o ruchu drogowym szczegółowo regulują te zasady, jednak rowerzyści często je ignorują. Korzystanie z chodnika przez rowerzystę jest dozwolone tylko w wyjątkowych, ściśle określonych przepisami, przypadkach. Jednak nawet wtedy „Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu”. Tyle przepisy. W praktyce jednak rowerzyści często się do nich nie stosują, co widać na co dzień. Przejeżdżanie rowerzystów po pasach, nierzadko tuż przed nadjeżdżającym pojazdem, to jeszcze jeden poważny problem. Wszystko to stwarza konkretne zagrożenia dla uczestników ruchu. Omówiono ponadto zagadnienia związane z organizacją imprez masowych, funkcjonowaniem mapy zagrożeń w powiecie i stanem bezpieczeństwa na drogach powiatu.

Według słów prezesa WOPR-u w Wągrowcu przygotowanie do sezonu letniego na akwenach wodnych w powiecie wągrowieckim jest dobre. Na Jeziorze Durowskim wystąpiły niewielkie problemy w związku z powalonymi przez ostatnią wichurę drzewami.


Przedstawiciel straży pożarnej poinformował o skutkach ostatniej wichury. W powiecie wągrowieckim odnotowano ok. 200 zdarzeń. W usuwaniu ich skutków brały udział 33 zastępy strażackie – 170 ratowników. Jednostki z powiatu były wspomagane przez jedną wyspecjalizowaną jednostkę straży pożarnej z Poznania oraz jedną z Obornik.


Zwrócono uwagę na możliwość powrotu fali zachorowań na koronawirusa Odpowiednie służby, w szczególności szpital, są na to przygotowane. W powiecie funkcjonują ciągle dwa punkty szczepień. Od dłuższego czasu nie było u nas zachorowania. Dziennie wykonuje się 2-3 testy na koronawirusa.

 

    [treść archiwalna]

« wstecz

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88