Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Wągrowieckim
Dnia 20.09.2023 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wągrowcu odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku pod przewodnictwem starosty Tomasza Kranca.
Było ono poświęcone zagrożeniu afrykańskim pomorem świń (skrót z ang. ASF), wścieklizną oraz wysoce zjadliwą grypą ptaków. W posiedzeniu oprócz stałych członków komisji brali udział przedstawiciele wójtów i burmistrzów z terenu naszego powiatu. Tematy były prezentowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii Przemysława Kuranta (członka komisji) oraz jego pracowników, Inspektorów Weterynaryjnych Michalinę Gapkowską oraz Macieja Strzeleckiego.
Omówiono szczegółowo w zakresie afrykańskiego pomoru świń: aktualną sytuację epizootyczną dotyczącą choroby na terenie Polski, Wielkopolski i powiatu wągrowieckiego, objawy choroby, postępowanie przy podejrzeniu wystąpienia choroby, postępowanie przy zwalczaniu choroby oraz strategię zapobiegania chorobie. Afrykański pomór świń jest wirusową chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Jej wirus nie jest chorobotwórczy dla ludzi i innych gatunków zwierząt. Zwierząt nie można zaszczepić ani wyleczyć z choroby. Jedyną metodą zwalczania jest postępowanie administracyjne, czyli zabicie i utylizacja chorych i podejrzanych o zachorowanie zwierząt. Choroba ta jest niezwykle groźna a jej wystąpienie pociąga za sobą wielkie straty gospodarcze.
Oddziaływanie afrykańskiego pomoru świń podzielono na trzy strefy: Obszar objęty ograniczeniami I (brak ognisk choroby u dzików i świń), Obszar objęty ograniczeniami II (ogniska wyłącznie u dzików), Obszar objęty ograniczeniami III (ogniska u świń z ogniskami u dzików lub bez ich występowania). W naszym powiecie w strefie I znajdują się gminy Mieścisko, Wągrowiec i część gminy Skoki. W gminie Skoki występuje strefa III, która obejmuje 20 gospodarstw w miejscowościach: Brzeźno, Budziszewice, Niedźwiedziny, Pawłowo Skockie, Potrzanowo, Rejowiec, i Sławica. Poza strefami znajdują się gminy Damasławek, Gołańcz i Wapno.
Należy przeprowadzić minimum 2 kontrole w strefie I, II a w strefie III ASF nawet 4 kontrole w ciągu roku, natomiast poza strefami 1 kontrolę. W powiecie w bieżącym roku do dnia 1 września skontrolowano 605 gospodarstw (na 683 aktywne gospodarstwa na ten dzień). Wydano 1 decyzję administracyjną w przedmiocie zabicia lub uboju świń i zakazu ich utrzymywania.
Choć choroba przenosi się tylko na dziki i świnie domowe, to jednak podstawowym problemem są błędy i niedopatrzenia ludzi. Doktor Przemysław Kurant wskazywał na najczęstsze błędy, które występują podczas kontroli bioasekuracji. Są to m.in. brak ogrodzenia budynków, w których znajdują się zwierzęta, pasza i ściółka, brak dokumentacji związanej z rejestrami wejść i wyjść z chlewni, brak analogicznej dokumentacji odnośnie pojazdów wjeżdżających na teren gospodarstwa czy używanie środków do dezynfekcji po terminie ich ważności. Zwracał szczególną uwagę na zagrożenia związane z używaniem słomy jako ściółki. Taka słoma musi leżakować w niedostępnym dla zwierząt miejscu przynajmniej przez 3 miesiące.
Cały czas kontynuuje się sanitarny odstrzał dzików. Realizują go 14 kół łowieckich na terenie powiatu w 20 obwodach łowieckich. W naszym powiecie wywiązują się one z tego bardzo dobrze.
Powiatowy Lekarz Weterynarii omówił też zagrożenia związane ze wścieklizną oraz wysoce zjadliwą grypą ptaków. Wystąpienie tej ostatniej choroby powoduje olbrzymie straty dla hodowców drobiu a w konsekwencji dla całej gospodarki. Wścieklizna, która nadal gdzieniegdzie występuje, jest niezwykle groźna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W momencie pojawienia się pierwszych objawów jest ona w 100 % śmiertelna.
W powiecie wągrowieckim wykonuje się ogrodzenie zapachowe, mające na celu zatrzymanie lub ograniczenie migracji dzików. Biegnie ono wzdłuż dróg na przebiegu Rogoźno -Wągrowiec – Mieścisko - Gorzewo do granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Ponadto starosta wągrowiecki oraz burmistrz Miasta i Gminy Skoki mają za zadanie oznaczyć obszar zagrożony afrykańskim pomorem świń (na mocy odpowiedniego zarządzenia wojewody wielkopolskiego).