- [treść archiwalna]
Wspomnienie o śp. ppłk. Janie Świstaku
22 lutego 2024 r. ppłk Jan Świstak, w wieku 100 lat, "odszedł na Wieczną Wartę”. Przeżył bitwę pod Lenino. Urodzony w Kęszynie, po wojnie, osiadł w Wągrowcu. Kombatant został wielokrotnie odznaczony za działania na rzecz niepodległości Polski.
Jak czytamy na stronie internetowej poznańskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Jan Świstak " jako 16-latek, zimą 1940 r. został deportowany na Syberię. Pracował przy wyrębie drzewa w miejscowości Rakła, skąd udało mu się uciec do Rodziców.
W 1942 roku został wcielony do Roboczych Batalionów. W kwietniu 1943 r. zwolniony powrócił w Tajgę do Walnowa. Natomiast w maju 1943 roku wstąpił do I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki w Sielcach nad Oką. We wrześniu 1943 r. wyjeżdża na front, a już 12 października 1943 r. uczestniczy w Bitwie pod Lenino, gdzie został ranny i wzięty do niewoli. W listopadzie 1943 r. jest w obozie dla rannych jeńców w Vałku na granicy Łotewsko – Estońskiej. Później ucieka przez Estonię i przynależy do grupy partyzanckiej. W sierpni 1944 r. nastąpiło połączenie z Armią Czerwoną. Jan został dowódcą drużyny i uzyskał stopień młodszego sierżanta oraz „Order Sławy”."
Śp. Jan Świstak był weteranem walk o niepodległość RP, inwalidą wojennym. Za swoje zasługi w walce o odzyskanie niepodległości był wielokrotnie odznaczany. Zgodnie z informacją Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Jan Świstak otrzymał:
- Medal za Odwagę,
- Order Wojny Ojczyźnianej,
- Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski,
- Krzyż Partyzancki,
- Krzyż za udział w walkach pod Leniono,
- Kombatancką Gwiazdę Pamięci „Polska Niepodległa 1918”,
- Kombatancki Krzyż Pamięci,
- odznaczenie „Za Zasługi dla ZKRP i BWP”.
W załączniku publikujemy również rozmowę Piotra Korczyńskiego z Janem Świstakiem, która ukazała sią na łamach "Polski Zbrojnej" (nr 2, luty 2024).