Rondo w Łeknie ma patrona
W piątek 22 marca w powiecie wągrowieckim przebywali: Poseł na Sejm Krzysztof Paszyk, Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.
Wizyta rozpoczęła się od spotkania na dworcu kolejowym w Gołańczy. Omawiano tam kwestie związane z rewitalizacją linii kolejowej z Poznania do Wągrowca i Gołańczy. Warto dodać, że Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego posiada opracowaną dokumentację techniczną na przebudowę linii Wągrowiec - Gołańcz - granica województwa. Zadanie będzie realizowane w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski przy współpracy z PLK. Dodatkowo samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego zaktualizował wojewódzki Planu zrównoważonego rozwoju transportu publicznego o linie komunikacyjne, na których aktualnie nie jest prowadzony ruch pociągów pasażerskich. Otwiera to drogę do modernizacji linii nr 356, która umożliwi lepsze skomunikowanie aglomeracji bydgoskiej z Szubinem, Kcynią, Wągrowcem i dalej Poznaniem.
Starosta Wągrowiecki podkreślił, że samorząd powiatowy wraz z samorządami gminnymi w ramach Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego Komunikacja od lat zabiega o przywrócenie połączenia kolejowego powiatu wągrowieckiego z Bydgoszczą. Innym ważnym dla wschodniej części powiatu czyli gmin Damasławek i Wapno jest przywrócenie połączeń na linii nr 281 łączącej Oleśnicę z Chojnicami przez Milicz, Krotoszyn, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Janowiec Wielkopolski, Damasławek, Wapno, Kcynię, Nakło n.Notecią i Więcbork.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Morakowie, gdzie Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje przebudowę drogi wojewódzkiej wraz z budową ścieżki pieszo – rowerowej.
Ostatnim punktem programu były uroczystości związane z nadaniem rondu w Łeknie imienia profesora Andrzeja – Wyrwy. Rondo w Łeknie powstało w ramach zadania: „Rozbudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 251 oraz dróg powiatowych i drogi gminnej w m. Łekno”. Zadanie to zrealizowane zostało przez samorząd Województwa Wielkopolskiego. Celem projektu było poprawienie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z ul. Rąbczyńską poprzez wydzielenie lewoskrętu i budowę wysp kanalizujących ruch. Wybudowano oświetlenie drogowe, przejścia dla pieszych i chodniki, zamontowano bariery ochronne.