Światowy Dzień Krwiodawcy

 
Dziś - 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Dzień, w którym dziękujemy Wszystkim Dawcom krwi, osocza i płytek krwi za ich bezcenne dary.
 
 
Wyrazy szacunku i uznania oraz podziękowania wszystkim Krwiodawcom z powiatu wągrowieckiego i nie tylko, w imieniu samorządu powiatu składają:
 
Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc
Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Natalia Pałczyńska
Wicestarosta Jerzy Springer
 
W 2024 roku obchodzimy 20. rocznicę ustanowienia przez WHO tego wyjątkowego święta.
Globalna kampania nosi hasło: „20 lat świętowania dawstwa: Dziękujemy Krwiodawcom!” - upamiętnia ona głęboki wpływ krwiodawstwa na życie pacjentów i dawców. Kampania jest okazją do wyrażenia wdzięczności dawcom krwi, osocza i płytek krwi na całym świecie za ich donacje ratujące życie. Ponadto wzywa do działania, motywując więcej osób do przyłączenia się do globalnego ruchu krwiodawstwa.
Rola krwiodawstwa
Transfuzja krwi odgrywa kluczową rolę w opiece zdrowotnej, pomagając pacjentom z chorobami zagrażającym życiu. Dzięki transfuzjom pacjenci mogą żyć dłużej i cieszyć się lepszą jakością życia. Krwiodawstwo wspiera także skomplikowane procedury medyczne i chirurgiczne, jest niezbędne w opiece nad matkami i dziećmi oraz w sytuacjach katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka.
Wyzwania i potrzeba krwiodawstwa
Krew potrzebna jest każdego dnia. Dlatego tak ważne jest wspieranie dobrowolnego, bezpłatnego krwiodawstwa, które jest fundamentem krwiolecznictwa.