II Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego

Po raz drugi 8 września 2024 roku obchodzono Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego. Była to wyjątkowa okazja, by uhonorować tych, którzy każdego dnia ratują zdrowie i życie Polaków. Święto to, ustanowione w 2022 roku, ma na celu również podkreślenie roli ratowniczek i ratowników medycznych w polskim systemie opieki zdrowotnej.

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ZOZ w Wągrowcu zatrudnionych jest niemal 40 ratowniczek i ratowników medycznych, którzy zabezpieczają całodobowo dyżury w ZRM typu P (2 zespoły) i S (jeden zespół), transporcie medycznym (jeden zespół) oraz SOR (na każdej zmianie pracuje 4-5 ratowników). Ratownicy wykonują swoją pracę w gabinetach nowego SOR, maja do dyspozycji trzy nowe ambulanse oraz nowy sprzęt medyczny. Aktualnie trwają zakupy na wymianę i doposażenia SOR w sprzęt medyczny na kwotę ok. 4 mln zł.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Ratownika Medycznego, w imieniu Samorządu Powiatu Wągrowieckiego składamy Ratowniczkom i Ratownikom Medycznym pracującym w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ZOZ w Wągrowcu najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, sił i wytrwałości, dobrego zdrowia, a także podziękowania  za codzienny wysiłek oraz poświęcenie w wykonywaniu trudnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz drugiego człowieka. Niech Państwa służba przynosi ogrom satysfakcji, zadowolenia i poczucia pełnienia ważnej misji.  

Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc

Przewodnicząca Rady Powiatu Natalia Pałczyńska

Wicestarosta Jerzy Springer

Tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Dnia Ratownika Medycznego miały miejsce w Nysie, gdzie na uroczystości pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, wręczając nagrody zasłużonym ratownikom medycznym. Wydarzenie to stanowiło również okazję do integracji środowiska ratowniczego i edukacji społeczeństwa. Podczas obchodów przeprowadzono liczne pokazy i ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy, w których udział wzięli zarówno dorośli, jak i dzieci. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się, jak prawidłowo uciskać klatkę piersiową oraz używać defibrylatora. Pokazy wyposażenia ambulansów cieszyły się dużym zainteresowaniem i były świetną okazją do przybliżenia specyfiki pracy ratowników medycznych.

Historia ratownictwa medycznego w Polsce sięga 6 czerwca 1891 roku, kiedy to na ulice Krakowa wyjechała pierwsza karetka pogotowia, będąca powozem zaprzężonym w konie. Było to dzieło Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego, które zapoczątkowało rozwój ratownictwa medycznego w Polsce. Wkrótce podobne stacje pogotowia powstały we Lwowie, Warszawie i Łodzi. Co ciekawe, pierwszymi ratownikami byli studenci medycyny, którzy ochotniczo dyżurowali, ratując osoby poszkodowane w wypadkach.

Szczególnie dynamiczny rozwój ratownictwa nastąpił w okresie międzywojennym, kiedy to działało ono pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK). Organizacja ta odpowiadała za przetaczanie krwi, szkolenia sanitarne oraz tworzenie stacji pogotowia ratunkowego.
Po II wojnie światowej, państwo przejęło infrastrukturę medyczną od PCK, co doprowadziło do centralizacji systemu ratownictwa. Zespoły pogotowia ratunkowego, funkcjonujące w ramach państwowych stacji, odgrywały kluczową rolę w ratowaniu życia. W 2001 roku wprowadzono ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która zrewolucjonizowała system ratownictwa, nadając ratownikom medycznym nowy status prawny funkcjonariusza publicznego i podkreślając ich znaczenie w systemie ochrony zdrowia.

Ratownicy medyczni pełnią niezwykle istotną rolę w systemie ochrony zdrowia. Codziennie mierzą się z wyzwaniami ratowania życia, nie rzadko w ekstremalnych warunkach, będąc pierwszymi na miejscu wypadków, nagłych zachorowań i innych sytuacji zagrożenia zdrowia. Ich szybka reakcja i profesjonalizm często decydują o zdrowiu i życiu poszkodowanych. Część z nich pracuje na równie odpowiedzialnych stanowiskach w Dyspozytorniach Medycznych – w całym kraju, w cołodobowej gotowości pozostają 23 dyspozytornie (226 stanowisk przyjmujących zgłoszenia z numerów alarmowych).

Współczesne społeczeństwo jest coraz bardziej świadome znaczenia pierwszej pomocy, a działania ratowników medycznych w tym zakresie są nieocenione. Jak podkreśla Andrzej Wojnarowski, komendant Polskiego Korpusu Ratownictwa Medycznego, osoby udzielające pierwszej pomocy nie ponoszą odpowiedzialności prawnej, jeśli działają w dobrej wierze, a zaniechanie pomocy może skutkować konsekwencjami prawnymi.

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88