11 Listopada - uczcijmy wspólnie Narodowe Święto Niepodległości
Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc i Burmistrz Miasta Wągrowca Alicja Trytt zapraszają na powiatowo-miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy powiatu będą mogli wspólnie uczcić dzień, który dla Polaków jest symbolem umiłowania ojczyzny, walki o wolność oraz zwycięstwa.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest jako święto państwowe upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po latach zaborów. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r. i przywrócone ponownie ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.
Uroczystości powiatowo-miejskie rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Klasztorze oo. Paulinów w Wągrowcu. Następnie przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich upamiętnieni zostaną - przez złożenie wiązanek i zapalenie zniczy - wszyscy polegli w walce o niepodległość.
W części artystycznej, na scenie ustawionej w pobliżu Pomnika Powstańców Wielkopolskich, zaprezentują się zespoły CIGAVOC i NO NAME wraz z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Wągrowcu. Punktualnie o godzinie 12:00 odśpiewany zostanie hymn w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Ostatnimi punktami programu będą: złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Stanisława Mikołajczyka z udziałem motocyklistów, tradycyjne wypuszczenie gołębi oraz salwa armatnia.
Tego samego dnia wieczorem odbędzie się w wągrowieckim Klasztorze Koncert Pamięci Poległych w Walce o Niepodległość. Zabrzmi Msza Koronacyjna W. A. Mozarta, którą poprowadzi profesor Bernard Mendlik. Wykonane zostaną również polskie Pieśni Historyczne Mikołaja Macioszka pod dyrekcją Tomasza Kotwicy.
Warto dodać, że już 8 listopada otwarta zostanie „Wystawa Symboli Narodowych” przygotowana przez Piotra Fiałkowskiego. Wystawa przygotowana zostanie w Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu. Będzie ją można zwiedzać 8 listopada w godzinach od 9:30 do 14:00 (grupy szkolne). Po inauguracji wystawy jej autor poprowadzi lekcje historyczne dla młodzieży, podczas których omówi znaczenie prezentowanych eksponatów. Ekspozycja będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych 9 i 10 listopada od 10:00 do 14:00, a 11 listopada od 12:00 do 15:00.