Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej otrzymali nowe legitymacje
We wtorek 7 stycznia 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu strażnicy Społecznej Straży Rybackiej otrzymali nowe legitymacje, które wręczył Wicestarosta Jerzy Springer.
W związku z wejściem nowych wzorów legitymacji strażnika SSR, Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc podpisał umowę na wykonanie nowych legitymacji, po otrzymaniu listy pozytywnie zweryfikowanych przez Komendanta SSR strażników. Wystawiono 19 legitymacji wraz z nadrukiem hologramu na 2025 r.
Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej
Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 883) Rada powiatu, na wniosek starosty, może utworzyć Społeczną Straż Rybacką albo wyrazić zgodę na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej przez zainteresowane organizacje społeczne lub uprawnionych do rybactwa i uchwala regulamin Społecznej Straży Rybackiej, o którym mowa w rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 17 maja 1999 r. (Dz. U. z 1999 r. nr 49, poz. 489) w sprawie zasad sprawowania nadzoru specjalistycznego nad Społeczną Strażą Rybacka oraz ramowego regulaminu tej straży.
Rada Powiatu Wągrowieckiego
- Uchwałą nr XIV/76/99z dnia 5 listopada 1999 r. wyraziła zgodę na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej przez Polski Związek Wędkarski Okręg Nadnotecki w Pile oraz uchwaliła Regulamin SSR.
- Uchwałą nr XIV/75/99z dnia 5 listopada 1999 r. wyraziła zgodę na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej przez Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Poznaniu oraz uchwaliła Regulamin SSR.
Społeczną Straż Rybacką tworzą: Komendant SSR, który kieruje nią i Strażnicy SSR. Nadzór specjalistyczny nad SSR sprawuje wojewoda poprzez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej. Strażników SSR powołuje i odwołuje Komendant SSR.
Starosta może wnioskować o odwołanie strażnika, jeśli wie, że strażnik ten narusza przepisy albo, że był karany.
Podstawowe warunki jakie musi spełniać kandydat na Strażnika Społecznej Straży Rybackiej, są identyczne jak w przypadku werbowania strażników PSR a są nimi:
- niekaralność (strażnik składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej)
- ukończony 18 rok życia,
- sprawność fizyczna itd.
- brak cech porywczego usposobienia.
Strażnikiem SSR może być osoba zamieszkała poza granicami powiatu, na którym działa ta SSR, pod warunkiem spełnienia kwalifikacji przewidzianej dla strażnika, określonych w regulaminie SSR.
Zgodnie z regulaminem podejmując czynności kontrolne strażnik jest obowiązany posiadać legitymację strażnika SSR i nosić na widocznym miejscu odznakę SSR.
Zgodnie z art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy z 18.04.1985 r. o rybactwie śródlądowym oraz regulaminem SSR legitymację strażników SSR wydaje starosta. W celu wydania legitymacji Komendant SSR przesyła staroście listę osób spełniających warunki określone w regulaminie, którym mogą być wydane legitymacje. Po odwołaniu strażnika, komendant odbiera strażnikowi legitymację.
W celu przedłużenia ważności legitymacji corocznie komendant przedstawia staroście aktualną listę strażników.
Jeśli chodzi o odznakę w przepisach brak jest zapisów, że starosta ma wydawać odznaki. Interpretacje w tej sprawie są różne. Ogólnie jednak przyjęło się, że odznaki wydaje Okręgowy Związek Wędkarski.