• By godnie uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Powstańcy mają głos

W ramach działań mających na celu oddanie hołdu Powstańcom Wielkopolskim ukazały się trzy tomy wyjątkowych wspomnień zatytułowanych „Powstanie Wielkopolskie 1918 -1919 we wspomnieniach jego uczestników związanych z Powiatem Wągrowieckim.”

Zgromadzenia źródeł i opracowania książek podjął się Andrzej Wieczorek – Przewodniczący Rady Programowej Powiatowego Honorowego Komitetu Obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości i zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1918-1919. Książki sfinansowane zostały ze środków Powiatu Wągrowieckiego.

- Głównym celem publikacji było oddanie głosu powstańcom. Do tej pory na temat powstania wielkopolskiego pisali głównie historycy. Od wielu lat piszą również regionaliści, osoby które interesuje historia oraz potomkowie powstańców. Autorzy wydawnictw bardzo często różnią się treściami opisywanych wydarzeń i treściami zawartych w życiorysach powstańców – wyjaśnia Andrzej Wieczorek. W książce znajdują się autentyczne wspomnienia i opisy wydarzeń autorstwa uczestników walk. Wspomnienia wymagają weryfikacji. To akurat autor wspomnień postanowił pozostawić czytelnikom.

Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc w przedmowie podkreśla wolę współpracy z wszystkimi mieszkańcami Powiatu Wągrowieckiego przy przygotowywaniu przyszłorocznych obchodów. Szereg propozycji skierowanych do mieszkańców jest sygnałem, że każdy mieszkaniec jeśli tylko zechce będzie mógł uczcić te wyjątkowe wydarzenia w wybrany przez siebie sposób.

  • „Powstanie Wielkopolskie 1918 -1919 we wspomnieniach jego uczestników związanych z Powiatem Wągrowieckim"
  • Wieczór autorski z Andrzejem Wieczorkiem w PBP w Wągrowcu

Kalendarz - Powiat Wągrowiecki pamięta!

By godnie uczcić 100. rocznicę, z inicjatywy Starosty Wągrowieckiego Tomasza Kranca, 22 lutego br. podpisano akt powołujący POWIATOWY HONOROWY KOMITET OBCHODÓW SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI I ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918/1919.

Jedną z inicjatyw podjętych przez Komitet jest kalendarz na 2018 rok upamiętniający bohaterskich mieszkańców naszego powiatu, którzy uczestniczyli w powstaniu. Starosta Tomasz Kranc podczas poszczególnych sesji w mieście Wągrowcu i gminach na początku br. przekazał kalendarze radnym i sołtysom. Cały rok 2018 upływa pod znakiem obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiat Wągrowiecki pamięta!

 

  • Kalendarz ścienny - Powiat Wągrowiecki pamięta!
  • W „Głosie Wielkopolskim” ukazał się dodatek „100 powodów do dumy”

"100 powodów do dumy”

W „Głosie Wielkopolskim” ukazał się dodatek „100 powodów do dumy”, a w nim prezentacja Powiatu Wągrowieckiego.

Mapa powstańcza

Wydana została mapa Powiatu Wągrowieckiego z zaznaczonym frontem północnym i szlakiem walk 58 pp, miejscami pamięci powstańców wielkopolskich i cmentarzy (zbiorowych grobów).

  • Mapa Powiatu Wągrowieckiego z zaznaczonym frontem północnym i szlakiem walk 58 pp, miejscami pamięci powstańców...
  • Mapa Powiatu Wągrowieckiego z zaznaczonym frontem północnym i szlakiem walk 58 pp, miejscami pamięci powstańców...
  • Mapa Powiatu Wągrowieckiego z zaznaczonym frontem północnym i szlakiem walk 58 pp, miejscami pamięci powstańców...

„Niepodległa Polska”

Prezentacja powiatu wągrowieckiego w publikacji „Niepodległa Polska” 100. rocznica Odzyskania Niepodległości 1918-2018 Wielkopolska.

  • Prezentacja powiatu wągrowieckiego w publikacji „Niepodległa Polska” 100. rocznica Odzyskania Niepodległości 1918-2018...
  • Prezentacja powiatu wągrowieckiego w publikacji „Niepodległa Polska” 100. rocznica Odzyskania Niepodległości 1918-2018...
[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88